W ostatnią fazę konsultacji wchodzi projekt najważniejszego dokumentu planistycznego Szczecina. Mowa o studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta. Do 23 grudnia można zapoznać się z propozycjami planistów, wyrazić swoją opinie oraz zgłosić wnioski. „Trudno zachęcić mieszkańców do czynnego udziału w dyskusji, która odbędzie się w środku roboczego dnia” – krytykuje Igor Podeszwik.
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta wskazuje najważniejsze wyzwania w perspektywie nadchodzących 25 lat. Dokument określa kierunki polityki przestrzennej grodu Gryfa.
„Dokument ma być efektem dyskusji z mieszkańcami”
„Opracowanie projektu studium poprzedziła ponad dwuletnia praca planistów, ekspertów i analityków” – czytamy w komunikacie prasowym przesłanym przez Artura Ratuszyńskiego. –„Decyzją prezydenta Piotra Krzystka ostateczny kształt dokumentu ma być efektem dyskusji z mieszkańcami. Dlatego już na przełomie marca i kwietnia miasto wprowadziło prekonsultacje społeczne. Choć na tym etapie formalnie głos mieszkańców nie był wymagany, to prezydent zdecydował, że w ten sposób będzie można zebrać, jak najwięcej opinii, uwag i propozycji na wstępie procedury uchwalania studium”.
Do 2050 roku do największych wyzwań dotykających Szczecin zaliczono „procesy ludnościowe o daleko idących skutkach społecznych (starzenie się społeczeństwa, migracje związane ze zmianami klimatu – red.), tempo rozwoju gospodarczego, zmiany w gospodarce warunkowane zmianami klimatu i wdrażaniem Europejskiego Zielonego Ładu oraz metropolizację przestrzeni miejskiej”.
Dyskusja w środku roboczego dnia
Publiczna dyskusja na temat projektu studium została zaplanowana przez magistrat na 15 grudnia o godz. 12.
– Trudno zachęcić mieszkańców do czynnego udziału w dyskusji, która odbędzie się w środku roboczego dnia – krytykuje Igor Podeszwik. – Studium, to kręgosłup planowania przestrzennego miasta. Na jego podstawie będą tworzone miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Dlatego to bardzo ważny dokument.
Jednocześnie prawnik uważa, że „warto zgłaszać uwagi”.
– Jest szansa, że zostaną uwzględnione, ponieważ poprzednie prekonsultacje spowodowały zmianę polityki miasta w zakresie zabytkowej zabudowy Niebuszewa – dodaje Igor Podeszwik. – Dzięki naszym wnioskom miasto w końcu odstąpiło od budowy przeskalowanego układu drogowego, którego skutkiem byłaby dalsza degradacja kamienic, a także likwidacja targowiska Manhattan.
„Postępująca i kosztowna betonoza”
– Jako Szczeciński Ruch Miejski zgłosiliśmy kilkadziesiąt uwag na przełomie marca i kwietnia. Prawdopodobnie żadna z nich nie została uwzględniona. Szczecin w dalszym ciągu celuje w przeskalowane arterie przecinające osiedla mieszkaniowe oraz centrum, kosztowną rozbudowę systemu parkingów, a także likwidację ogródków działkowych na rzecz usług, jak na przykład przy ulicy Wszystkich Świętych – krytykuje lider Szczecińskiego Ruchu Miejskiego Piotr Czypicki. – To rodzaj postępującej oraz bardzo kosztownej betonozy, która ma się u nas świetnie.
Piotr Czypicki również zachęca mieszkańców do aktywnego wnoszenia uwag.
– Wszak będzie ku temu sposobność na żywo. Mam jednak uzasadnione wątpliwości, co do celowości brania udziału w kolejnych fasadowych, nic nie wnoszących „konsultacjach”, z których świadomie rezygnuję – dodaje.
Mobilizacja mieszkańców i pozytywne skutki
Dodajmy, że dzięki mobilizacji mieszkańców osiedla Arkońskie-Niemierzyn, którzy wiosną wysyłali wnioski do projektu studium w ramach prekonsultacji, teren sportowo-rekreacyjny po dawnym stadionie Czarnych powstanie wzdłuż ulicy Sportowej. Przypomnijmy: koncepcja zagospodarowania stadionu Czarnych zakładała, że teren zielony ma się znaleźć w pobliżu stacji benzynowej. – To pokazuje siłę naszej społeczności lokalnej. Niestety, nie udało się zachować terenu w 100 procentach, ani zwiększyć go do 35 procent. Pamiętajmy jednak, że 25 procent to więcej niż 0. Wysyłaliśmy petycje, pisma, organizowaliśmy eventy i happeningi. Niestety coś się kończy i wspomnienie po tym obiekcie pozostanie w postaci terenu sportowo-zielonego wzdłuż ulicy Sportowej – dodaje Andrzej Radziwinowicz, radny osiedla Arkońskie-Niemierzyn. – Teren zostanie zagospodarowany przez właściciela działki, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny.
Zgłoszenia do udziału w dyskusji
Osoby zainteresowane udziałem w dyskusji w sprawie projektu studium zobowiązane są do wysłania zgłoszenia na adres e-mail: bppm-studium@um.szczecin.pl w nieprzekraczalnym terminie do 15 grudnia 2021 r. do godziny 11. „Łącze internetowe do spotkania oraz krótka instrukcja przesłana zostanie w odrębnym e-mailu” – informuje magistrat.
Komentarze
32