31. gala Paszportów Polityki za nami! 16 stycznia te prestiżowe nagrody kulturalne rozdano w siedmiu kategoriach. Po raz pierwszy laureatów nie wskazywali tylko jurorzy. Swój Paszport przyznali także czytelnicy tygodnika!

Artystów nagrodzono w takich kategoriach jak książka, film, teatr, plastyka (sztuki wizualne), kultura cyfrowa, muzyka poważna i muzyka popularna. W tej ostatnej kategorii nominowany był szczeciński raper Łona, ale nagrodę otrzymała pianistka i kompozytorka, Hania Rani. Jednak Adam Zieliński nie wyjedzie z Warszawy z pustymi rękoma. To właśnie on otrzymał Paszport Czytelników. W ubiegłym roku artysta nagrał wraz z poznańskimi muzykami jazzowymi A. Koniecznym i K. Krupą album „Taxi” i właśnie za tę płytę został nominowany do nagrody Polityki. Czytelnicy mogli wybierać swojego kandydata spośród nominowanych we wszystkich kategoriach.

„Swoim najnowszym albumem Taxi pokazuje, że rap może być wręcz filmową opowieścią łączącą dokument z fabułą. Muzyka stworzona specjalnie na potrzeby płyty jest nowatorska i otwiera nowe brzmienia w tym gatunku. Łona jako reprezentant starej fali hip-hopu wciąż eksperymentuje, za co czapki z głów!” – takie uzasadnienie oddanego głosu nadesłał Tomasz Staneta z Warszawy i właśnie te słowa zostały odczytane podczas gali.

Artysta, odbierając wyróżnienie z rąk Bartka Chacińskiego, współprowadzącego galę, podziękował Webberowi za 30 lat współpracy, a także swojej mamie oraz żonie i dzieciom, którym dedykował tę nagrodę.

Warto dodać, że kilkadziesiąt minut wcześniej na scenie pojawił się też dyrektor Teatru Współczesnego w Szczecinie, Jakub Skrzywanek (ubiegłoroczy zdobywca Paszportu) i wręczał nagrodę w kategorii „teatr”. Otrzymała ją Katarzyna Szyngiera za musical „1989” z muzyką skomponowaną przez... Andrzeja „Webbera” Mikosza!