To on był pierwszym dyrektorem Operetki Szczecińskiej. Także on wymyślił w 1962 roku Festiwal Młodych Talentów i współtworzył bardzo popularną Silną Grupę pod Wezwaniem. To tylko niektóre osiągnięcia Jacka Nieżychowskiego. W tym roku świętujemy w Szczecinie jubileusz jego 100. urodzin! Podczas poniedziałkowej konferencji w Operze na Zamku poznaliśmy program wydarzeń zorganizowanych przez szczecińskie instytucje miejskie i marszałkowskie.

Cenzura miała go na widelcu

– Kiedy przyjechał do Szczecina pod koniec lat 40., tkanka kulturalna miasta była słaba. On zaczął ją tutaj budować – mówi Jacek Jekiel, dyrektor Opery na Zamku, który przewodniczy Komitetowi Organizacyjnemu Obchodów Roku Jacka Nieżychowskiego. – Był kolorowym artystycznym ptakiem. Pamiętajmy, że jego Silna Grupa pod Wezwaniem była pierwszym w Polsce kabaretem, a to musiało irytować. Dotarliśmy do dokumentów, z których wynika, że cenzura cały czas miała go na widelcu. Czcimy więc pamięć człowieka, który nie tylko stworzył Operetkę Szczecińską, festiwal, kabaret, ale też typ niepokornego wobec każdej władzy, stereotypów i stworzył wokół siebie mit kogoś, kto zawsze kierował się zasadami – uzupełnia.

Inauguracja w Operze na Zamku

Początek długiej serii wydarzeń w ramach obchodów Roku Jacka Nieżychowskiego to program słowno-muzyczny „Nieżychowski”, który zostanie zaprezentowany w sobotę i niedzielę, 27 i 28 stycznia br. Jego reżyserem jest Adam Opatowicz, a na scenie Opery na Zamku usłyszeć będzie można ulubione arie i piosenki Jubilata, od których zaczynało się powojenne muzyczne życie Szczecina (takich jak aria „Twoim jest serce me” z operetki „Kraina uśmiechu” Lehara), a także te, które były przez niego śpiewane... przy goleniu. Można się także spodziewać przebojowych utworów z Festiwalu Młodych Talentów i odniesień do kabaretowej estrady. Fragmenty operowe zostaną wzbogacone nowymi tekstami dotyczącymi Jubilata. Wśród wykonawców znaleźli się soliści, orkiestra i tancerze Opery na Zamku oraz aktorzy Teatru Polskiego w Szczecinie. Kierownikiem muzycznym programu jest Jerzy Wołosiuk, a cały wieczór poprowadzi Artur Andrus.

Koncert na Różance i emisja filmu

Kolejne wydarzenia zaplanowano na wiosnę. W marcu w okolicach urzędu miasta zostanie otwarta wystawa ze zdjęciami z archiwum rodzinnego artysty. Pod koniec czerwca odbędzie się koncert Różance nawiązujący do Festiwalu Młodych Talentów. 

Willa Lentza w maju przygotowuje konkurs wokalny, w którym zostanie przyznana nagroda im. Jacka Nieżychowskiego. Z kolei 8 czerwca w ogrodzie tej instytucji zostanie zorganizowane artystyczne śniadanie poświęcone Nieżychowskiemu (w klimacie lat 60.), połączone z emisją filmu dokumentalnego opowiadającego o bohaterze, który TVP Szczecin zrealizowała w 2005 roku. Planowany jest także spektakl o Karin Stanek lub Joannie Kulmowej, czyli artystkach, które Jubilat bardzo dobrze znał. 

Książka, tablica i... biesiada

W październiku ukaże się biografia Nieżychowskiego. W planach jest także ufundowanie tablicy mu poświęconej, która miałaby zostać zamontowana na terenie kortów tenisowych przy alei Wojska Polskiego. Warto zaznaczyć, że Jacek Nieżychowski był propagatorem „białego sportu” na przekór decyzjom ówczesnej władzy, niechętnej tej dyscyplinie. 

Będą też kolejne akcenty kulinarne...

– Zapraszam w październiku na „biesiadę ziemiańską”, podczas której będzie można skosztować dań według przepisów artysty, zawartych w jego książce. Chcemy zrealizować pomysł Jacka Jekiela, by zaprosić szczecińskie restauracje do zaprezentowania potraw przedwojennych, a biesiada zostanie zorganizowana w Operze na Zamku. W menu znajdą się na pewno tort cebulowy i placki ziemniaczane – mówi Ewa Nieżychowska, synowa Jacka Nieżychowskiego.

Bilety na styczniowy program „Nieżychowski” są jeszcze dostępne, choć zostało ich już niewiele. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem naszego portalu.