7 kwietnia szczecinianie wybiorą skład 37 Rad Osiedli. Każdy z głosujących będzie mógł wybrać 8 lub nawet 11 kandydatów (na Pogodnie i Gumieńcach).

Od tej kadencji Rady Osiedli będą miały do rozdysponowania w czasie 5 lat po 1 mln zł na osiedlowe inwestycje. To pieniądze przeznaczane najczęściej na naprawę chodników, budowę placów zabaw czy siłowni pod chmurką.

- Budżet osiedlowy w takiej formie daje szansę na realizację większych projektów, bez konieczności gromadzenia pieniędzy przez kilka lat czy etapowania projektów, jak to było do tej pory, kiedy pieniądze były przyznawane tylko na bieżący rok – tłumaczy Aleksandra Ciszewska, wicedyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, odpowiadającego za współpracę z RO. – Większa elastyczność w wydatkowaniu i dostęp do całej kwoty na pewno nada jeszcze szybszego tempa tym działaniom, których odbiorcami jesteśmy my wszyscy, na naszych osiedlach.

Kto może startować?

Do Rad Osiedli mogą kandydować osoby, które ukończyły 18 lat, mają polskie obywatelstwo, są ujęte w rejestrze wyborców Miasta Szczecin i mieszkają na terenie danego osiedla. Zainteresowani startem będą mogli w środę, o godz. 16.30, dowiedzieć się więcej o pracy Rad Osiedli podczas otwartego spotkania z dotychczasowymi radnymi w sali sesyjnej Urzędu Miasta. A zgłaszać się do wyborów można do poniedziałku 18 marca, do godz. 15:00, do Miejskiej Komisji Wyborczej w Urzędzie Miasta Szczecin, pl. Armii Krajowej 1, pok. 159 (prawe skrzydło).

- Kandydatów na członków swojej Rady Osiedla może zgłosić każdy mieszkaniec tego osiedla, chętni mogą również zgłaszać się samodzielnie. Zgłoszenia przyjmowane są w formie pisemnej. Muszą zawierać: imię i nazwisko kandydata, nr PESEL, wykształcenie, zawód, adres i numer telefonu. Do każdego zgłoszenia należy dołączyć pisemne oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na kandydowanie. Zgłoszenie musi być również poparte podpisami co najmniej dwudziestu mieszkańców danego osiedla, posiadających prawo wybierania – informuje Paulina Łątka z Urzędu Miasta.

Pracują społecznie

Osiedlowi radni pracuje społecznie, skromna dieta (ok. 400 zł miesięcznie) przysługuje tylko przewodniczącemu RO (ewentualnie także członkom zarządu rady). Ich podstawowym obowiązkiem jest współpraca z mieszkańcami osiedla i reprezentowanie ich interesów wobec Rady Miasta i prezydenta.

- Rady Osiedli pełnią bardzo ważną rolę w budowaniu tego, co nas otacza, łącznikiem pomiędzy władzami miasta a mieszkańcami osiedli, wyrazicielem głosu, woli mieszkańców, sygnalizującym nam, co powinno się na poszczególnych osiedlach dziać – mówi Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta miasta. – Widząc szczególnie duże zaangażowanie Rad w realizację inwestycji, które bardzo pozytywnie zmieniają oblicze osiedli, wprowadziliśmy duże zmiany w ich finansowaniu. Tym bardziej zachęcamy do zaangażowania się w działalność Rad – zarówno do startu w wyborach, jak i głosowania na swoich kandydatów.

Kontrowersje z głosowaniem

W ostatnich tygodniach największe emocje budziły zasady głosowania. Według wcześniejszych ustaleń każdy mieszkaniec miał mieć w najbliższych wyborach tylko po jednym głosie. Ostatecznie jednak statuty rad ponownie zmieniono, dopuszczając możliwość oddania tylu głosów, ile wynosi bezwzględna większość składu Rady Osiedla. Przy 15 członkach jest to 8, a przy 21 – 11.