Jak spędzić święta w tak trudnym czasie jak pandemia koronawirusa? Jak dbać o relacje rodzinne w tym czasie? Jak nie stresować tym, co się dzieje dookoła? M.in. o tym rozmawialiśmy podczas specjalnego wydania programu „Studio wSzczecinie.pl”. Nasi goście byli zgodni, że to czas wymagający optymizmu i wzajemnego pomagania sobie. Musimy mieć nadzieję, że rok 2021 będzie lepszy niż ten, który powoli mijamy.

Czy przy wigilijnym stole da się nie rozmawiać o koronawirusie? Ekspert: przestańmy „jęczeć”, skupmy się na pozytywach

Czy czujemy w tym roku atmosferę świąt? Miasto przystrojone, choinki ubrane, ale wiele osób zwraca uwagę, że rok 2020 zmienił znam priorytety i pandemia koronawirusa uniemożliwia nam pełne świętowanie.

– W tym roku więcej czasu spędzamy z naszymi bliskimi w domach i chyba nie czujemy tej atmosfery świątecznej tak intensywnie jak w ubiegłych latach. Mniej się cieszymy na te święta, możliwe, że to, co się dzieje powoduje, że nie chce nam się świętować, ale musimy koniecznie zmienić nastawienie i atmosferę świąteczną znaleźć. W kuchni, przy dekoracjach, w rozmowie z najbliższymi – mówi dr Katarzyna Czyż.

– Wiele rzeczy i spotkań przenosimy do internetu, ale nie wszystko tak można. Święta Bożego Narodzenia to wydarzenie odnoszące się do naszego życiowego principium, czyli tego, co jest najważniejsze. Mowa o spotkaniach z rodziną i w mojej ocenie pandemia nie ma władzy nad Bożym Narodzeniem – mówi Robert Grabowski.

Czy możliwe jest, by przy świątecznym stole nie rozmawiać o koronawirusie? – To trudne, ale jest możliwe. Możemy porozmawiać o tym, jak minął rok. Problemem jest nie temat rozmowy, a sposób prowadzenia konwersacji przy stole i o ten pozytywny nastrój trzeba dbać. Można się nie kłócić, mając inne poglądy czy inną wiarę. To wynika „z serca”, a nie z tematu dyskusji – zauważa Grabowski.

– Zmieńmy nastawienie, nie „jęczmy” przy stole wigilijnym, a skupmy się na tym, na co mamy wpływ. Budujmy pozytywną atmosferę – zachęca dr Katarzyna Czyż.

Podczas rozmowy w studiu nie brakowało także tematów związanych z pomaganiem. Robert Grabowski organizuje co czwartek spotkania przy zupie dla osób potrzebujących. Na placu Tobruckim jest coraz więcej osób wymagających wsparcia: – Nie możemy zostawić potrzebujących samych sobie. Jest dużo osób samotnych, dużo ubogich, dużo starszych. 

Walka z „nieznanym” i chęć wzbudzenia optymistycznych myśli. Znani szczecinianie o roku 2020

Do naszego wirtualnego stołu świątecznego zaprosiliśmy także wybitne postacie ze świata szczecińskiej kultury, gastronomii oraz medycyny. Dzielili się swoimi doświadczeniami z minionego roku.

Wśród gościł był m.in. Sylwester Ostrowski, jeden z twórców szczecińskiej piosenki świątecznej zatytułowanej „Jeszcze będzie pięknie znów”. – Utwór świąteczny w roku 2020 musi mieć przesłanie optymistyczne. Trzymaliśmy się tej idei, artyści szczecińscy mogli realizować swoją pasję i zawód, udało nam się zaprezentować wspaniałych ludzi i podzieliliśmy się optymistyczną wizją tego, że jeszcze będzie pięknie – mówi Ostrowski, muzyk i twórca festiwalu Szczecin Jazz.

Prof. Jerzy Sieńko, wybitny chirurg, przyznał, że mijający rok 2020 był dla ochrony zdrowia czasem wielkiego wyzwania.

– Bycie lekarzem to szansa od losu i jest to dla mnie służba, coś więcej niż wykonywany zawód. Stanęliśmy przed zupełnie nową rzeczywistością, na pierwszej linii walki z czymś nieznanym. Musieliśmy bronić wszystkich mieszkańców przed tym nieznanym i to nieznane może zabijać również lekarzy, pielęgniarki czy ratowników medycznych. To bardzo weryfikuje postawy. Zdarzały się, że nie wszyscy sprostali wyzwaniu, ale znakomita większość dała radę – mówi prof. Sieńko.

Dla gastronomii to też nie był łatwy czas, ale świąteczny stół i kuchnia mają łączyć, a nie dzielić. – Nie chodzi o to, byśmy się zapracowali w święta, a by podchodzić do tego w sposób prosty i z radością. Na stole powinien pojawić się śledź i można go przyrządzić na tysiąc sposobów. Powinna się znaleźć ryba, możliwe, że presja kulinarna w tym roku jest trochę mniejsza, ale zamówień świątecznych w restauracji jest bardzo dużo – mówi Iwona Niemczewska, restauratorka.

Podczas programu wysłuchaliśmy również świątecznych życzeń od prezydenta Szczecina Piotra Krzystka, marszałka województwa Olgierda Geblewicza, wicewojewody Marka Subocza i przewodniczącej Rady Miasta Renaty Łażewskiej.