Nie wszyscy mogli zdobyć karnety na cały Kontrapunkt. Proponujemy zatem trzy, naszym zdaniem, szczególnie interesujące spektakle, wybrane z programu tego teatralnego wydarzenia. O muzyce, polityce i religii.
Nancy. Wywiad
Widzom, którzy cenią teatralne projekty taneczne, a przy tym interesują się postaciami znanymi z historii popkultury, warto polecić spektakl warszawskiego Teatru Nowego „Nancy.Wywiad” (15 kwietnia, godz. 20.00) To inscenizacja dotykająca tematu związku basisty grupy Sex Pistols, Sida Viciousa i byłej striptizerki Nancy Spungen, obwinianej przez otoczenie o to, że doprowadziła tego muzyka do uzależnienia od heroiny.
„Gdy Nancy była nastolatką, kilka razy uciekała ze szkoły i dwa razy targnęła się na własne życie, ale uzyskała na tyle dobre oceny, by dostać się do University Of Colorado. W wieku 17 lat uciekła do Nowego Jorku i od tamtego czasu nie odzywała się do rodziców, chyba że z prośbą o pieniądze (...) Nancy chciała tylko być kimś (niekoniecznie sobą). I trzeba przyznać, że jej się udało. Zrobiłaby absolutnie wszystko, żeby zdobyć to, co chciała” pisze Jon Savage w książce „England`s Dreaming. Sex Pistols i Punk Rock”. Swoim zachowaniem implikowała dramatyczne wydarzenia, a twórcy inscenizacji starają się przybliżyć ich psychologiczne tło.
Spektakl został wyreżyserowany przez Claude’a Bardouila, który sam też w nim występuje, a towarzyszy mu Magdalena Popławska. Artyści poznali się podczas pracy nad inscenizacją „Koniec" realizowaną przez Krzysztofa Warlikowskiego. Claude Bardouil jako aktor grał w sztukach Shakespeare'a: "Sen nocy letniej", "Makbet" i "Juliusz Cezar", poza tym współtworzył także grupę teatralną Parlez-moi d'amour, w której zrealizował m.in. "Andromachę" Racine'a i "Elektrę" Sofoklesa.
Mała narracja
Siedem lat temu roku Wojciech Ziemilski dowiedział się, że w IPN znajdują się teczki z donosami jego dziadka, hrabiego Dzieduszyckiego. O tym, że przez wiele lat był on współpracownikiem SB nie wiedział nikt z jego rodziny, a zatem ujawnienie tej informacji był dla najbliższych bardzo szokujące...
W trakcie godzinnego monodramu Ziemilski, który jest reżyserem i jedynym aktorem przedstawienia zatytułowanego „Mała Narracja” konstruuje opowieść o swoim przodku, wspominając też własne dzieciństwo i włączając w tą specyficzną relację opis reakcji rodziny na prasowe doniesienia o działalności hrabiego. Nie próbuje jednak go bronić czy tłumaczyć, a swą wypowiedź traktuje znacznie szerzej, pragnąc odpowiedzieć zbliżyć się w nim do tak uniwersalnych kwestii jak tożsamość, uczciwość czy prawda.
Ziemilski sam również jest ciekawą postacią. Urodził się w Kalifornii, przez dłuższy czas mieszkał w Lizbonie, pracując nad przedstawieniem multimedialnym "Hamlet Light". W Polsce m.in. współpracował z TR Warszawa, a poza tym prowadzi warsztaty z nowych form eksperymentu w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. „Mała Narracja” zostanie pokazana w Szczecinie 16 kwietnia (godz. 16.00 i 21.00).
Niewierni
Piotr Ratajczak to reżyser dobrze znany w naszym mieście. Tu zrealizował m.in. takie spektakle jak "Produkt" Ravenhilla (Teatr Krypta ) czy "Dzień Świra" Marka Koterskiego (Teatr Współczesny). W tym roku ponownie jest członkiem komisji artystycznej Kontrapunktu, a poza konkursem będzie można zobaczyć jego ostatnie dzieło czyli przedstawienie „Niewierni” (na podstawie scenariusza Piotra Rowickiego), które znalazło się w repertuarze krakowskiego Teatru Łażnia Nowa.
To bardzo mocna i efektownie zrealizowana inscenizacja na temat apostazji, czyli jawnej i formalnej decyzji odrzucenia wiary chrześcijańskiej, powodującej wyłączenie ze wspólnoty kościoła. Taki „manewr’ wykonał m.in. Nergal (muzyk zespołu Behemoth), ale podobnych sytuacji jest coraz więcej. Autorzy spektaklu próbują zatem dokonać scenicznej analizy tej tendencji i wyartykułować motywy, którymi kierują się apostaci czyli tytułowi niewierni.
Znany krytyk, Łukasz Drewniak napisał o nim, że: „to jeden z najlepszych spektakli Ratajczaka, błyskotliwy, śmieszny, ale równocześnie uderzający w ton powagi i zmuszający do głośnego myślenia z aktorami”. W obsadzie tej inscenizacji są tacy aktorzy jak Przemysław Chojęta, Dariusz Fodczuk, Izabela Gwizdak, czy Tomasz Pisarek. Podczas Kontrapunktu zostanie pokazana dwukrotnie 17 kwietnia (o godz. 16.00 i 19.00).
Komentarze
1