Kredyt konsolidacyjny to bardzo przydatne i cenne rozwiązanie dla osób, które posiadają dwa kredyty bądź więcej. Często w wyniku konsolidacji można nie tylko obniżyć wartość miesięcznych zobowiązań, ale i przejść na bardziej atrakcyjne warunki kredytowania.
Konsolidacja kredytu — jak to działa?
Konsolidacja kredytu pozwala wydłużyć okres kredytowania, a tym samym obniża comiesięczną ratę. Jest to rozwiązanie, które polega na wykupieniu przez bank lub firmę pożyczkową twoich wcześniejszych zobowiązań, ich spłacie i zawiązaniu nowej umowy na kredyt gotówkowy lub hipoteczny. Konsolidacja kredytów sprawia więc, że zamiast kilku mniejszych rat płacisz jedną większą. Kwota tej ostatniej jest jednak niższa od sumy poprzednich rat miesięcznych. Forma kredytu konsolidacyjnego ma przynosić finansowy oddech i odciążać nieco domowy budżet.
Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że kredyt konsolidacyjny z reguły wydłuża okres kredytowania, a więc tym samym zwiększa koszty kredytu. W bardzo dużej części przypadków obniżenie raty byłoby w inny sposób niemożliwe. Zdarza się jednak, że oferta kredytu konsolidacyjnego pozwala na zmniejszenie kosztów. Dzieje się tak, szczególnie gdy jeden albo więcej pierwotnie zaciągniętych kredytów miało niekorzystne dla klienta warunki. Spłata takich zobowiązań przez konsolidację i podpisanie umowy na nowych warunkach może więc prowadzić do obniżenia całościowego kosztu kredytu.
Dla kogo dobrym rozwiązaniem jest kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny to niewątpliwie rozwiązanie, z którego skorzystać może każdy, natomiast nie w przypadku każdego kredytobiorcy jest ono wskazane. Jeśli masz kilka różnych zobowiązań, spłacasz je regularnie, ale chciałbyś sprawdzić, czy kosztów całości nie dałoby się obniżyć, możesz sprawdzić kredyt konsolidacyjny. W wielu przypadkach nie będzie on korzystny, natomiast jeśli zdarzyło ci nie zaciągnąć kredyt na niekorzystnych warunkach, istnieje szansa, że kredyt konsolidacyjny okaże się tutaj korzystny.
Kredyt konsolidacyjny hipoteczny i nie tylko z pewnością będzie natomiast dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie są w stanie poradzić sobie z bieżącą spłatą zobowiązań. Nawet najtańszy kredyt konsolidacyjny w takim wypadku często będzie zwiększał całkowitą kwotę kredytu, natomiast obniżenie miesięcznych zobowiązań pozwoli ustabilizować sytuację finansową i zapanować nad kosztami kredytów i pożyczek. W tym przypadku chodzi przede wszystkim o zapobieżenie sytuacji, w której dojdzie do braku spłaty bieżących zobowiązań i w związku z tym pojawią się odsetki, które jeszcze bardziej skomplikują sytuację.
Kalkulator kredytu konsolidacyjnego
Zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego nie jest szczególnie skomplikowane i niewiele różni się od wniosku o kredyt gotówkowy. Aby uzyskać kredyt konsolidacyjny, musisz przede wszystkim oprócz standardowego wniosku kredytowego wypełnić informacje dotyczące wszystkich swoich zobowiązań finansowych. Nie wszystkie muszą zostać objęte konsolidacją, natomiast wszystkie powinny zostać ujawnione (z reguły i tak ujawni to BIK lub BIG). Możesz wskazać zaś, które ma objąć kredyt konsolidacyjny gotówkowy, a które nie. Kredyty konsolidacyjne różnią się oczywiście warunkami. Warto więc na początek skorzystać z kalkulatora kredytu konsolidacyjnego dostępnego np. na Direct.Money.pl. Dowiesz się wtedy, jakie warunki finansowe wiążą się z konkretnym kredytem konsolidacyjnym i łatwiej będzie ci podjąć decyzję. Z pomocą mogą przyjść także porównywarki kredytów oraz rankingi prezentujące najbardziej atrakcyjne rozwiązania.
undefined
Komentarze
1