"Konkurs na realizatora in vitro rozstrzygnięty. Mamy dwie kliniki - jedna ze Szczecina, druga z Gdańska. Startujemy" – ogłosił we wtorek prezydent Piotr Krzystek na Facebooku.
Zwycięzcy konkursu będą w latach 2019-2021 wykonywać zabiegi zapłodnienia pozaustrojowego, które będą dofinansowane z budżetu miasta. To kliniki: VitroLive ze Szczecina i Invicta z Gdańska.
VitroLive będzie wykonać zabiegi metodą in vitro w swoich siedzibach przy al. Wojska Polskiego 103 oraz przy ul. Kasprzaka 2A (Centrum Ginekologii i Leczenia Niepłodności VitroLive).
Żeby skorzystać z usług drugiego realizatora programu, szczecinianie będą musieli wyjechać z miasta. Zabiegi realizowane będą w Klinikach Leczenia Niepłodności Invicta w: Gdańsku przy ul. Rajskiej 10, w Warszawie przy ul. Złotej 6 oraz we Wrocławiu przy ul. Grabiszyńskiej 208.
- Miasto postanowiło zdecydować się na wybór dwóch oferentów kierując się przede wszystkim dobrem par, które wezmą udział w programie - mówi Marta Kufel z Urzędu Miasta. - Problem bezpłodności to niezwykle delikatna kwestia i w celu zapewnienia maksymalnego komfortu psychicznego postanowiono dać możliwość wyboru miejsca realizacji procedury. Pozwoli to na uniknięcie ewentualnego napiętnowania par w środowisku lokalnym i zachowanie anonimowości oraz intymności. Należy pamiętać o tym, że to pary podejmą decyzję, w której z klinik skorzystają ze szczecińskiego programu - dodaje.
Miasto na dofinansowanie zabiegów in vitro w latach 2019-2021 przygotowało 850 tys. zł. Środki te przeznaczone zostaną na wykonanie 170 procedur zapłodnienia pozaustrojowego. Pula pieniędzy będzie podzielona pomiędzy klinikami po połowie.
Z programu będą mogły skorzystać pary mieszkające w Szczecinie od co najmniej 1 stycznia 2017 r., u których stwierdzono i potwierdzono dokumentacją medyczną bezwzględną przyczynę niepłodności lub nieskuteczne, zgodnie z rekomendacjami i standardami praktyki lekarskiej, leczenie niepłodności w okresie 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie do programu. W szczególności pary, które brały udział w realizowanym przez SPSK Nr 1 PUM „Programie kompleksowej oceny zdrowia prokreacyjnego w Polsce na lata 2016 -2020”.
Program ruszy po podpisaniu umów z realizatorami.
Komentarze
0