Twórcy Księgi Rekordów Guinnessa uznali Eden-Theatre w La Ciotat na południu Francji za najstarsze działające kino na świecie (od 1899 r.). Kiedyś ten tytuł dzierżył szczeciński Pionier, który istnieje od 1907 roku.

Informację o nowym wpisie do Księgi Rekordów Guinnessa podała we wtorek francuska agencja AFP. Szczecinianom temat przybliżył na swoim blogu krytyk filmowy Krzysztof Spór.

Eden-Theatre jest wyjątkowe w historii kina, bo tam swoje pierwsze filmy wyświetlali pionierzy kinematografii – bracia Lumiere. Obecnym właścicielom udało się udowodnić, że kino zaczęło w tym miejscu regularnie działać od 21 marca 1899 r.

W przeszłości, w tej rubryce Księgi Rekordów Guinnessa widniał szczeciński Pionier. W 2008 roku zastąpiło go jednak duńskie Korsør Biograf Teater (z miasta Korsør), a w 2018 r. amerykańskie kino Plaza (działa od 1907 r. w mieście Ottawa w stanie Kansas). Co ciekawe, Pionier też otwarto w 1907 r., ale gdy wysyłano dokumenty do Księgi Rekordów Guinnessa, potwierdzono działalność tylko od 1909 r., a później już nie uzupełniano materiałów.

– Teraz nie chce mi się już w to bawić, bo sporo przy tym papierkowej roboty, a nie ma to dla mnie najmniejszego znaczenia – mówi Jerzy Miśkiewicz, współwłaściciel kina Pionier 1907. – Bardzo dobrze, że istnieją i są remontowane tak stare kina, jak to francuskie. Pamiętajmy jednak, że dla odbiorcy nie ma znaczenia, czy ogląda film w stuletnim kinie, czy w młodszym. Najważniejsze, żeby była fajna atmosfera i nie było popcornu.

Klasyfikując najstarsze kina na świecie warto brać pod uwagę różne niuanse. Pionier działa nieprzerwanie od 1907 r, a tymczasem francuskie Eden-Theatre miało 18 lat przerwy ze względu na zły stan techniczny budynku (1995-2013). Remont o wartości 6 milionów euro przeprowadzono w ramach projektu „Marsylia Europejską Stolicą Kultury 2013”.