Któż nie lubi tego uczucia, gdy po kojącej lub odświeżającej kąpieli, miękki i chłonny ręcznik otula ciało, pozostawiając je przyjemnie suchym. Jednak chyba każdy miał też do czynienia z ręcznikiem, który nie dość, że był szorstki, to jeszcze nie spełniał swojej podstawowej funkcji — wchłaniania wody. I pewnie wiele osób obarczyło winą za taki stan rzeczy sam ręcznik, a nie… własny sposób jego użytkowania i pielęgnacji. Tak! Odpowiednie pranie ręczników ma znaczenie!

Czy wiesz, jak prać ręczniki, aby cieszyć się miękkością i pełnią ich funkcjonalności?

Z pozoru każdy wie, jak prać ręczniki. Co w tym może być trudnego lub niejasnego? Wystarczy przecież załadować pralkę, dodać detergent, nastawić jakiś program, a potem — w wolnej chwili — rozwiesić pranie, prawda? Otóż nie. Jeśli pranie ręczników przebiega u nas wedle powyższego schematu — raczej nie powinniśmy się spodziewać zbyt dobrych efektów.

Już na etapie załadowania bębna pralki, można popełnić przykry (i kosztowny) w skutkach błąd. Tutaj pojawia się więc pierwsza rada — chcąc wyprać ręczniki, nigdy nie zapełniaj pralki po brzegi! Załaduj pralkę jedynie do połowy. Gdy materiał ręczników przyjmie wodę, wsad stanie się bardzo ciężki, co może uszkodzić pralkę! Ponadto ręczniki zdecydowanie lepiej się wypiorą (i wypłuczą) gdy bęben nie będzie załadowany do pełna. Na tym etapie pamiętaj też o odpowiedniej segregacji prania — ręczniki należy prać osobno.

Warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi czynnikami, decydującymi o jakości prania, suszenia i tym samym o efektach tych codziennych czynności. Co możesz zrobić, by cieszyć się najwyższym komfortem użytkowania ręczników? Uzupełnianie wiedzy zawsze wychodzi na dobre! Poznaj zasady prania ręczników i wprowadź je w życie — gwarantujemy, że poczujesz różnicę!

W jakiej temperaturze prać ręczniki?

W rozmaitych, nie tylko internetowych poradnikach, można znaleźć rozbieżne odpowiedzi na pytanie: w ilu stopniach prać ręczniki? Niektórzy twierdzą, że tylko pranie w 90. stopniach zapewni ręcznikom czystość (i dezynfekcję). Inni są bardziej ostrożni i odpowiadając na pytanie w jakiej temperaturze prać ręczniki, wskazują 60 stopni. Jak jest naprawdę?

Wszystko zależy od rodzaju materiału oraz jego gramatury! Cienkie ręczniki z popularnej mikrofibry pierze się w innej temperaturze niż egzemplarze z grubej, mięsistej bawełniany. Jeśli chcesz mieć pewność w ilu stopniach prać ręczniki — zapoznaj się z informacjami, zamieszczonymi na ich metkach. Jeśli natomiast metki są już nieczytelna, bezpiecznie założyć niższą temperaturę prania. W wielu przypadkach może to być 40 stopni. Pamiętaj, że zbyt wysoka temperatura prania wpływa negatywnie na każdy materiał.

Jak prać ręczniki, żeby były miękkie i pachnące?

Oprócz ustawienia odpowiedniej temperatury prania warto postawić na dobry środek piorący. Najlepiej by miał postać żelu lub płynu. Proszek dużo gorzej się rozpuszcza, nie dociera do wszystkich włókien materiału i gorzej się wypłukuje. Dlaczego to tak istotne?

Za szorstkością ręczników najczęściej stoi niedokładne wypłukanie. Pozostałości detergentu wnikają do włókien i przywierają do ich powierzchni. Gdy zaschną, materiał staje się twardy, nieprzyjemny w dotyku i dużo gorzej chłonie wodę. Jak więc prać ręczniki, żeby były miękkie i chłonne? Należy je dokładnie wypłukać (np. wybierając program prania z dodatkowym płukaniem). Można też zdecydować się na zastosowanie płynu do płukania, który oprócz miękkości, doda ręcznikom pięknego zapachu.

Pranie ręczników — o tym należy pamiętać

Jest kilka kwestii, o których należy wspomnieć. Jedną z nich jest przechowywanie ręczników przed praniem. Jeżeli wilgotny ręcznik wyląduje zwinięty w koszu na pranie — po krótkim czasie zaśmierdnie. Wtedy nawet pranie może nie zniwelować przykrego zapachu stęchlizny. Pamiętaj! Do kosza na pranie wkładaj wyłącznie suche tkaniny (tyczy się to nie tylko ręczników!).

Niewiele osób wie, jak ważne jest pierwsze pranie ręczników. To właśnie ta czynność w dużej mierze zadecyduje o dalszym komforcie użytkowania nowych ręczników, trwałości ich koloru i chłonności. Pierwsze pranie ręczników powinno się odbyć od razu po ich zakupie i może być poprzedzone namaczaniem w chłodnej wodzie.

Odpowiednie pranie ręczników to jedno. By zachowały świeży zapach i miękkość, należy je też dobrze wysuszyć. Zasady są tutaj proste i nie odbiegają od ogólnych:

  • wyjmij ręczniki z pralki od razu po zakończeniu prania. Pozostawienie mokrych ręczników w pralce może skutkować pojawieniem się pleśni i wyjątkowo uciążliwego, brzydkiego zapachu;
  • jeśli posiadasz automatyczną suszarkę — skorzystaj z niej. Jeśli jednak korzystasz z metalowej suszarki stojącej, ustaw ją na balkonie lub w pomieszczeniu z dobrą cyrkulacją powietrza;
  • jeśli chcesz, by ręczniki zachowały wyraziste kolory — nie wystawiaj suszarki z praniem na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Pamiętaj, że sprzymierzeńcem suszenia prania jest wiatr, a nie słońce.

W kwestii wykonywania codziennych czynności, a do takich zaliczyć można pranie ręczników, niebagatelne znaczenia ma odbierająca czujność i mącąca logiczne myślenie rutyna. Tymczasem wystarczy czasem wrócić do podstaw, przyjrzeć się swoim nawykom i zmienić choć jeden z nich, by uzyskać zupełnie inne efekty swoich działań.