To zwycięski projekt Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Teren wokół zabytkowych pozostałości po wieży Quistorpa zostanie uporządkowany i wyrównany.
– Dookoła staną ławki, kosze na śmieci oraz tablice informacyjne, a także specjalna tablica z przezierną grafiką wieży. Patrząc przez nią zobaczymy budowlę w pierwotnym kształcie, przed zniszczeniem. Umieszczony na tablicy kod QR pozwoli na odbycie wirtualnej wędrówki po obiekcie, przy dźwiękach muzyki Carla Loewego – informuje Paulina Łątka z biura prasowego magistratu.
W ramach prac zabezpieczone zostaną również wejścia do podziemi wieży oraz na jej górny taras. Planowane są również nasadzenia krzewów i bylin, a na żwirowej nawierzchni staną kosze gabionowe wypełnione pozostałościami po budowli.
Przypomnijmy, że we wrześniu ubiegłego roku, miejski konserwator zabytków Michał Dębowski zaprosił mieszkańców do wspólnego poszukiwania zachowanych elementów wieży. Znaleziono ponad 300 detali architektonicznych, a wśród nich – ceramiczny kapitel, betonowe detale dawnej balustrady tarasu oraz różnorodne kształtki ceramiczne. Jak słyszymy, poszukiwania artefaktow będą kontynuowane podczas prac budowlanych.
Firmy zainteresowane realizacją inwestycji mogą zgłaszać się poprzez Platformę zakupową do 14 marca, do godz. 9.00. Ta, która zwycięży, będzie miała 120 dni na wykonanie zadania.
Wieża Quistorpa została wzniesiona w latach 1900-1904 na zlecenie Martina Quistorpa, który w ten sposób chciał uhonorować pamięć swojego ojca – przedsiębiorcy i filantropa Johannesa Quistorpa. Budowla od lat jest w stanie ruiny, ale mieszkańcy Szczecina wciąż o niej pamiętają. Nadal także skrywa wiele tajemnic, głównie przez brak fotografii przedstawiających jej wnętrza czy dekoracje elewacji.
Komentarze
11