Miasto przygotowuje Gminny Program Opieki nad Zabytkami. W prace nad tym dokumentem mogą włączyć się wszyscy szczecinianie. Wystarczy wziąć udział w konsultacjach społecznych, które zostaną przeprowadzone online.

– Nie chcemy, aby dokument ten był tylko nudnym zbiorem przepisów i listą życzeń, chcemy by w jak największym stopniu odpowiadał rzeczywistym zagrożeniom, wykorzystywał istniejące szansy, rozwiązywał faktyczne problemy oraz wychodził naprzeciw zidentyfikowanym potrzebom społecznym w tym zakresie. Dlatego tak ważny jest Wasz głos! – zwraca się do mieszkańców Michał Dębowski, Miejski Konserwator Zabytków.

„Autentyczna wartość dziedzictwa rodzi się na styku wymiany doświadczeń”

Konsultacje społeczne są okazją do poznania założeń projektu Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami i dyskusji nad jego szczegółowymi zapisami. Cenne mogą być np. uwagi dotyczące współpracy pomiędzy organem administracji konserwatorskiej, właścicielem zabytku a organizacją pozarządową, współpracy w typowaniu lokalnych zasobów zabytków do ujęcia w Gminnej Ewidencji Zabytków czy sygnalizacji społecznej zagrożeń w obszarze ochrony zabytków.

– Autentyczna wartość dziedzictwa rodzi się na styku wymiany doświadczeń, ścierania poglądów, poszukiwania porozumienia i identyfikacji różnic, jednym słowem, rodzi się poprzez spotkanie z drugim człowiekiem – mówi Michał Dębowski. – Wychodząc z tego założenia chcemy poszukać tych wartości razem z mieszkańcami Szczecina, spotkać się, aby podyskutować czym jest dziedzictwo naszego miasta dla jego mieszkańców, jak jest postrzegane i jak może być wykorzystywane dla budowania postaw odpowiedzialności zarówno za jego zachowanie, ale również właściwe użytkowanie.

Dwa spotkania online

W ramach konsultacji zorganizowane zostaną 2 spotkania – jedno eksperckie dla organizacji społecznych oraz zawodowych związanych z ochroną zabytków oraz badaniem i popularyzacją lokalnego dziedzictwa kulturowego, drugie – w formie otwartych warsztatów dla wszystkich chętnych mieszkańców.

Terminy spotkań:

1. 17 listopada 2020, godz. 17.00 – z przedstawicielami organizacji pozarządowych i organizacji branżowych.

2. 24 listopada 2020, godz. 17.00 – warsztaty otwarte.

Z uwagi na obostrzenia sanitarne związane z pandemią wszystkie spotkania konsultacyjne odbędą się w formule online za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Wszelkie szczegóły zostaną podane z odpowiednim wyprzedzeniem przez organizatora spotkań Stowarzyszenie „Idee przez miasto”.

Ankiety i wolne uwagi

Konsultacje prowadzone będą również w formie ankiet dostępnych na stronie internetowej www.konsultuj.szczecin.pl oraz w formie papierowej:

– do pozostawienia w urnach na terenie Urzędu Miasta i filii urzędu przy ul. Rydla

Przez cały czas trwania konsultacji dostępna będzie specjalna skrzynka mailowa pod adresem: zabytki@um.szczecin.pl, na którą mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje uwagi i propozycje dotyczące tematyki konsultacji.

Konsultacje potrwają do 3 grudnia.