Usprawnienie metod pracy produkcji to zagadnienie, które powinno zainteresować wszystkie osoby, które na co dzień zarządzają firmą przemysłową. Bez automatyzacji przemysłowej trudno o rozwój przedsiębiorstwa, którego celem powinna być jak największa efektywność linii produkcyjnej. Wyjaśniamy, jakie korzyści daje automatyzacja procesów i od czego zacząć tak istotne zmiany w firmie.

Automatyka przemysłowa – na czym polega?

Automatyka przemysłowa to dziedzina wiedzy zajmująca się zastosowaniem technologii informatycznych, elektronicznych i mechanicznych w procesach produkcyjnych w przemyśle. W skład automatyki przemysłowej wchodzą specjalne systemy sterowania, które umożliwiają automatyzację procesów produkcyjnych, podnosząc wydajność produkcji bez potrzeby zatrudniania dodatkowych pracowników.

Jakie korzyści daje usprawnienie metod pracy produkcji?

Dzięki automatyzacji przemysłowej wiele czynności, np. wymagających powtarzalności lub kontaktu z toksycznymi lub ciężkimi przedmiotami, może być wykonywanych przez specjalnie zaprogramowane urządzenia, co pozwala uzyskać wiele korzyści dla przedsiębiorstwa, widocznych nawet po krótkim okresie od wdrożenia urządzenia. W wielu przypadkach udaje się podnieść bezpieczeństwo na hali przemysłowej, lecz najważniejszym kryterium przemawiającym za automatyką przemysłową jest poprawa wydajności produkcji. Zastąpienie pracownika na hali produkcyjnej daje możliwość wydłużenia czasu pracy maszyny oraz wykonywania procesów sprawniej z mniejszym ryzykiem popełnienia błędu. Automatyka przemysłowa firmy to szansa na uzyskanie większej powtarzalności w procesach produkcji, co zwiększa jakość finalnego produktu i ogranicza koszty związane z marnotrawstwem.

W jaki sposób planuje się usprawnienie produkcji?

Pierwszą i najważniejszą kwestią, jaką należy zająć się na początku planowania procesu usprawniania produkcji, jest analiza potrzeb i celów, jakie ma za sobą nieść automatyka przemysłowa. Zarówno duże procesy, jak i drobne zmiany w funkcjonowaniu linii produkcyjnej wymagają testów, analiz i stworzenia dokumentacji technicznej, dlatego automatykę przemysłową firmy należy powierzyć w ręce profesjonalistów takich jak ESOX Industrial Automation. Specjaliści, którzy są filarem marki z Łodygowic koło Bielska-Białej, od lat zajmują się wdrożeniami sposobów na usprawnienie produkcji, na które składa się konstruowanie urządzeń, cyfryzacja, elektryfikacja, tworzenie specjalistycznych oprogramowań komputerowych czy serwis automatyki. Znając zagadnienia związane z robotyzacją linii produkcyjnych, specjaliści z ESOX są w stanie zaprojektować maszyny, które będą nie tylko kompatybilne z pozostałą częścią linii produkcyjnej, ale także dadzą wiele korzyści już od samego startu maszyny.

Jak przebiega proces automatyzacji produkcji z firmą ESOX Industrial Automation?

Choć każde usprawnienie produkcji wymaga innego nakładu pracy, firma ESOX Industrial Automation wypracowała schemat współpracy z klientem, który pozwala nie tylko zaplanować wszystkie czynności, ale także sprawia, że wdrożenie jest czytelne i poukładane.

Etapy współpracy z firmą ESOX Industrial Automation:

  • Pomysł – poznanie potrzeb przedsiębiorstwa, oczekiwań klienta oraz standardów, jakie panują w firmie przemysłowej.
  • Koncepcja – opracowanie i przedstawienie oferty w oparciu o budżet i możliwości przedsiębiorstwa.
  • Projekt – kluczowa część automatyzacji produkcji. Projektowanie urządzeń przemysłowych na podstawie wcześniejszych założeń.
  • Stworzenie dokumentacji technicznej – szczegółowa dokumentacja, tworzenie modelu 3D oraz wizualizacji pozwala na późniejszą ewentualną modernizację oraz ułatwia nadzór nad projektem.
  • Wykonanie części i kompletowanie komponentów.
  • Prefabrykacja szaf sterowniczych, rozdzielczych, paneli operatorskich.
  • Montaż.
  • Start – przetestowanie urządzeń w siedzibie klienta. Szkolenie pracowników w zakresie obsługi nowej maszyny.
  • Wsparcie techniczne i serwis.

Automatyka przemysłowa to nie tylko szansa na rozwój przedsiębiorstwa, ale także wymóg nowoczesnej firmy, której trudno będzie konkurować o duże zlecenia bez sprawnej i wydajnej linii produkcyjnej.