Masaż twarzy oraz innych partii ciała przy użyciu różnych gadżetów jest świetnym sposobem naturalnej stymulacji tkanek. Metoda wykorzystująca kamienie z tworzyw szlachetnych praktykowana jest w azjatyckiej medycynie ludowej od wieków. Obecnie niewielka płytka, określana jako kamień Gua Sha, zyskała uznanie wśród kobiet niemal na całym świecie. Jaki kształt i tworzywo tego gadżetu warto wybrać, aby cieszyć się efektami takiego masażu?

Z jakich tworzyw wykonany jest kamień Gua Sha? 

Masaż można wykonywać za pomocą dłoni, a także różnego rodzaju gadżetów. Jednym z najchętniej wybieranych i jednocześnie stosunkowo prostych w obsłudze jest kamień Gua Sha. Jest to nic innego, jak niewielka płytka wykonana najczęściej z tworzyw takich jak np. kwarc, jadeit, awenturyn, opal czy ametyst. 

Przyrządy takie dostępne są również w formie szklanej i metalowej, ale to właśnie tym z kamieni szlachetnych przypisuje się najwięcej właściwości. Zgodnie z kulturą Wschodu np. kwarc usuwa z ciała negatywną energię, za to potęguje pozytywne uczucia. Kamień w różowym odcieniu bywa nazywany źródłem miłości. Ponieważ jednym z zadań masażu jest odprężenie ciała i umysłu, zdecydowanie polecamy wybór gadżetów wykonanych z kwarcu. 

Jaki kształt kamienia Gua Sha warto wybrać? 

Tradycyjny kamień Gua Sha jest niewielki, dzięki czemu wygodnie mieści się w dłoni i świetnie nadaje się do masażu każdego elementu twarzy. Przyrząd taki kształtem przypomina serce, motyla czy też literę ,,V”. W takim wydaniu jego poszczególne krawędzie najlepiej sprawdzają się do stymulacji wszystkich typów cery. Kamień taki jest dobrym wyborem dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z tego rodzaju masażem. Klasyczny kształt ułatwia dopasowanie siły nacisku i tarcia w trakcie zabiegu. 

Jeśli chcesz wykonywać masaż większych partii, takich jak np. ramiona i uda, możesz postawić również na kamień w kształcie grzybka. Do wyboru masz także płytki, w których jedna krawędź jest karbowana. Taki gadżet nadaje się m.in. do rozluźniania napiętych mięśni i wykonywania masażu o większej intensywności.

Jak działa masaż kamieniem Gua Sha? Możliwe efekty

Głównym zadaniem mechanicznej stymulacji skóry, poprzez jej odpowiednie uciskanie i pocieranie, jest pobudzenie mikrokrążenia. To natomiast przekłada się na lepsze odżywienie i dotlenienie tkanek. Mobilizacja skóry wzmaga też produkcję nowych, zdrowych włókien kolagenu i elastyny, które działają zagęszczająco. Dzięki systematycznym masażom kamieniem Gua Sha możesz więc liczyć na efekty, takie jak np.:

  • poprawa jędrności i napięcia skóry;
  • naturalny lifting;
  • eliminacja obrzęków i cieni pod oczami;
  • wyrównanie kolorytu cery, nadanie jej naturalnego rumieńca i promienności;
  • rozjaśnienie przebarwień.

W zależności od wybranej techniki masażu za pomocą kamienia Gua Sha można również nieco zmienić rysy twarzy. Zabieg taki inicjuje produkcję składników skóry dokładnie tam, gdzie tego oczekujemy. Możliwymi rezultatami są więc także:

  • poprawa owalu twarzy;
  • podkreślenie wybranych partii, np. kości policzkowych;
  • redukcja lokalnej wiotkości, np. opadających powiek lub policzków (tzw. ,,chomików”);
  • uniesienie łuków brwiowych i odmłodzenie spojrzenia;
  • redukcja zmarszczek.

Jak ułatwić sobie masaż Gua Sha i spotęgować jego efekty? 

Nawet jeśli wybierzesz najlepiej wyprofilowaną płytkę Gua Sha, w trakcie masażu stosuj olejek lub sporą ilość kremu. Dzięki temu zwiększysz poślizg po skórze i pomimo nacisku nie będziesz odczuwała dyskomfortu. Masaż powinien być przyjemny. Siłę nacisku i tarcia dostosowuj więc do własnych potrzeb, pamiętając, że wrażliwość tkanek jest różna na poszczególnych obszarach twarzy i ciała. 

Aby osiągnąć pożądane efekty, masaż Gua Sha powinien być wykonywany systematycznie, np. 2–3 razy w tygodniu. Zabiegowi warto każdorazowo poświęcić przynajmniej 10–15 minut. Wyjaśniając w dużym uproszczeniu, należy wykonywać ruchy wymiatające, zaczynając od centralnej części twarzy i kierując płytkę ku jej krawędziom. Jeśli zależy Ci na konkretnych efektach, np. uniesieniu łuku brwiowego czy wygładzeniu okolicy ust, zapoznaj się dokładnie z techniką takiego masażu.