Mycia zębów uczymy się już jako małe dzieci, jednak czy proces ten wygląda tak samo w przypadku nowoczesnych szczoteczek sonicznych? Dowiedz się, jak należy robić to prawidłowo, by cieszyć się najlepszymi efektami.

Mycie zębów przy użyciu szczoteczki sonicznej różni się od mycia ich szczoteczką manualną. Korzystając z drugiej opcji, musimy przywiązywać uwagę do odpowiedniej techniki oraz czasu wykonywanej czynności. Nie robiąc tego, zęby nie zostają dokładnie oczyszczone, przez co zalegające w jamie ustnej bakterie mogą stopniowo przyczyniać się do rozwoju próchnicy. Szczoteczka soniczna pozwoli natomiast uniknąć nam nieprzyjemnych sytuacji, gdyż wygoda jej użytkowania oraz właściwości czyszczące sprawiają, że dużo łatwiej zadbamy o zdrowie jamy ustnej.

Jak myć zęby szczoteczką soniczną? 5 kroków skutecznej pielęgnacji

Używanie szczoteczki sonicznej jest bardzo proste i znacznie mniej męczące, niż korzystanie z wersji manualnej. Mycie zębów przebiega nie tylko sprawnie, ale także bezpiecznie i wyjątkowo skuteczne pod warunkiem, że będziemy korzystać z niej w prawidłowy sposób. Oto 5 kroków, które warto uczynić codzienną rutyną, aby cieszyć się pięknym uśmiechem:

  1. Zwilżamy wodą włosie szczoteczki i nakładamy na nie odpowiadającą ziarnku grochu ilość pasty do zębów

 

  1. Umieszczamy szczoteczkę w jamie ustnej, pod kątem 45 stopni do powierzchni uzębienia, a następnie przykładamy włosie do zewnętrznej i wewnętrznej strony zębów, w niektórych miejscach wykonując ruchy wymiatające

 

  1. Mycie każdej partii łuku zębowego powinno trwać 30 sekund, zaś cały proces mycia nie krócej niż 2 minuty. W dopilnowaniu odpowiedniego czasu pomoże nam timer wbudowany w szczoteczkę, dając sygnał o zmianie czyszczonego miejsca oraz końcu pracy

 

  1. Po zakończonym myciu płuczemy jamę ustną czystą wodą bądź płynem do płukania ust. Możemy również użyć nici dentystycznej lub irygatora, aby dokładnie oczyścić przestrzenie międzyzębowe

 

  1. Myjemy szczoteczkę, zwłaszcza jej końcówkę. Urządzenie umieszczamy w miejscu, które umożliwi jej dokładne wyschnięcie – wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów na powierzchni włosia. Pamiętajmy, aby myć zęby co najmniej 2 razy dziennie, średnio pół godziny po spożytym posiłku.

Czy myjąc zęby szczoteczką soniczną trzeba mocno dociskać jej włosie do zębów?

Używanie szczoteczki sonicznej jest wyjątkowo bezpieczne, gdyż jej włosie jest bardzo delikatne dla zębów, jak i dziąseł. Jeżeli jednak zaczniemy wywierać silny nacisk podczas mycia, możemy wyrządzić sobie więcej szkody niż pożytku. Postępując w ten sposób na pewno nie zapewnimy sobie lepszych efektów – jedyne czego możemy się spodziewać, to stopniowe ścieranie szkliwa. Jest to nawyk bardzo często spotykany zwłaszcza u osób, które zrezygnowały ze szczoteczki manualnej i dopiero uczą się właściwego operowania urządzeniem sonicznym.

Szczoteczkę soniczną należy przykładać do powierzchni zębów delikatnie. Agresywne czyszczenie może nie tylko zaszkodzić naszemu uzębieniu, ale także przyczynić się do szybszego zużycia włosia, zmuszając nas do częstszej wymiany końcówek. Nowoczesne szczoteczki soniczne, na przykład marki Oclean, posiadają wbudowany sensor kontrolujący siłę nacisku, jaki wywieramy na naszych zębach. Kiedy robimy to za mocno, szczoteczka informuje nas o tym za pomocą sygnału dźwiękowego oraz zwalnia swoje obroty, nie dopuszczając do powstania podrażnień.

Czy korzystając ze szczoteczki sonicznej trzeba używać specjalnej pasty?

Możemy zakupić produkt specjalnie przeznaczony do szczoteczek sonicznych, jednak nie ma przeciwwskazań do tego, by używać do mycia zębów dowolnej, dostępnej na rynku pasty. Warto jedynie zwrócić uwagę na to, aby nie posiadała ona zbyt wysokiego współczynnika ścieralności, gdyż może wtedy naruszać szkliwo.

Podczas mycia pamiętajmy także, aby nie nakładać zbyt dużej ilości pasty – wielkość ziarnka grochu w zupełności wystarczy do umycia całej jamy ustnej. Większa ilość może generować wiele piany, co może powodować pewien dyskomfort. Dodatkowym plusem są także względy ekonomiczne: używając mniej pasty, starczy nam ona na dłużej.