Zjawisko cichej rezygnacji to coraz częstszy problem wielu firm. Jak można temu zapobiec i na nowo zainteresować załogę pracą oraz pobudzić zespół do działania? Jak zatrzymać doświadczonych pracowników w firmie?

Pracownik idealny – czyli jaki?

Szefowie i pracownicy kadr często używają pojęcia kapitał ludzki. I choć może nie każdemu to określenie odpowiada, to jednak oddaje ono istotę rzeczy. Ludzie to po prostu największy kapitał każdej firmy i organizacji. To jej motor napędowy. Widać to nawet w firmach, gdzie używa się najnowszych technologii. To właśnie ludzie są odpowiedzialni za wyznaczanie celów i kierunków rozwoju firmy. Dlatego tak ważne jest odpowiednie postrzeganie pracowników i ich znaczenia dla każdej działalności gospodarczej.

Pamiętajmy, że doświadczony pracownik to jego umiejętności i wiedza, która często jest nieodzowna do wykonywania określonych zadań. To również szereg szkoleń i uprawnień niezbędnych w danej branży i na określonym stanowisku. Tacy ludzie w zespole służą pomocą młodszym kolegom, ale też wykazują się kreatywnością i wprowadzają innowacyjne rozwiązania. A to już pierwszy krok do rozwoju firmy i zdobycia przewagi nad konkurencją. https://www.koronakarkonoszy.pl/blog-dla-firm/miejsce-na-impreze-integracyjna/

Według wielu badań atmosfera pracy jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o tym, gdzie dana osoba chce pracować. Co ciekawe, jeśli płaca u konkurencji będzie porównywalna lub niewiele wyższa, to właśnie relacje międzyludzkie w firmie stają się najważniejsze przy wyborze pracodawcy.

Imprezy firmowe – inwestycja w przyszłość

Oprócz atmosfery inne ważne dla pracownika obszary to możliwość rozwoju zawodowego i zdobywania nowych kompetencji. Jak się okazuje, pracownicy bardzo sobie cenią różnego typu szkolenia i warsztaty, nawet jeśli nie są one związane bezpośrednio z wykonywaną pracą. To dla nich okazja poznania czegoś nowego, a dla firmy korzyść jest taka, że wyjazd w góry albo integracyjna gra terenowa skutecznie zbliżają ludzi i pogłębiają relacje między pracownikami.

Imprezy firmowe z elementami team buildingu, czyli zacieśnienie więzi i wspólna zabawa to gwarancja przyjaznej atmosfery po powrocie do pracy. Zwłaszcza jeśli w trakcie integracji okaże się, że pracowników łączy wiele zainteresowań, o których dotychczas nie było okazji porozmawiać. Organizowanie imprez firmowych jako formy nagrody lub uznania za dobrze wykonaną pracę i zaangażowanie z pewnością zwiększy motywację zespołu w przyszłości. Każdy lubi być doceniany i mieć poczucie, że inni dostrzegają jego wysiłek. Dzięki temu pracownik będzie postrzegał swoją firmę jaką dobrego pracodawcę. Ten element employer brandingu to szansa na promocję firmy w lokalnym środowisku i łatwiejszy nabór nowych pracowników.

Profesjonalnie zorganizowana impreza firmowa - na przykład przez firmę eventową Dwór Korona Karkonoszy – z ciekawymi grami scenariuszowymi i zabawami integracyjnymi to nie tylko odprężenie i redukcja stresu. Dla załogi to szansa na zdobycie nowych kompetencji i wiedzy, dla pracodawcy na poprawę motywacji i zaangażowania pracowników. To także okazja do budowy mocnego, niebojącego się wyzwań zespołu i osiągnięcia efektu synergii. Gry i zabawy team buildingowe pokażą, w czym pracownicy odnajdują się najlepiej. Ktoś przecież może mieć cechy lidera, a inna osoba jest świetnym analitykiem. Dajmy szansę pracownikom na rozwój ich talentów. A od tego już krok do przejścia na job crafting, czyli elastyczny podział zadań w zespole. Pracownicy robią wtedy to, co lubią i w czym są naprawdę dobrzy. Długofalowo takie podejście zawsze przynosi korzyści wszystkim zainteresowanym i daje zastrzyk świeżej energii całej firmie.

Więcej porad znajdziesz na blogu: https://www.koronakarkonoszy.pl/blog-dla-firm/kategoria/porady/