Żółw wodny jest odpowiednim zwierzęciem dla początkującego akwarysty. Ma jednak również swoje specyficzne wymagania dotyczące zbilansowanej diety i środowiska. Żółwie wodne trzymane są w akwariach z wyspami, które służą do ogrzewania i odpoczynku. W ciepłe letnie dni można je przenieść do oczka ogrodowego.

Jak wybrać żółwia

Wybierając żółwia zwróć uwagę, jak się porusza oraz czy nurkuje z zapałem. Młode powinny być czujne, poruszać się bez problemów - z podniesioną głową i równomiernymi ruchami kończyn. Nozdrza i oczy muszą być czyste, a skóra szyi, nóg i ogona zdrowa. Spróbuj lekko nacisnąć pancerz, aby zobaczyć, czy jest wystarczająco mocny, ponieważ zdrowy żółw ma mocny pancerz.


Rozmiar i układ akwarium (żółwiarium)

Żółw wodny uwielbia pływać i może dorastać do 30 centymetrów długości, należy więc odpowiednio dostosować rozmiar i układ akwarium. Powierzchnia wody powinna stanowić co najmniej połowę całkowitej powierzchni akwarium, a woda powinna być dostatecznie głęboka, aby żółwie mogły w niej swobodnie pływać. Im więcej żółwi trzymasz w akwarium, tym większe powinno być akwarium.


Czy żółwie wodne potrzebują kawałka lądu?

Oprócz odpowiednio dużej powierzchni wody, każde akwarium musi mieć swoją suchą część, na której żółw spoczywa i grzeje się pod żarówką grzewczą. Dekoracyjne drewno, kamień, schody lub pływające wyspy mogą służyć jako miejsce odpoczynku, ale zawsze muszą być łatwo dostępne oraz bezpiecznie dla żółwia. Pod powierzchnią powinniśmy również stworzyć miejsca do ukrycia się żółwia. Te miejsca mogą również służyć do lepszego wspinania się na ląd.


Dlaczego warto zainwestować w filtrację

Podobnie jak w przypadku innych akwariów, dla żółwi ważna jest jakość filtracji. Dobrze jest zmieniać wodę w akwarium mniej więcej co 3 tygodnie. Brud, odchody i resztki jedzenia dzięki temu będą usuwane za pośrednictwem filtracji. Dzięki niej woda nie psuje się, nie ma nieprzyjemnego zapachu, a co za tym idzie nie powoduje problemów zdrowotnych u żółwi.


Światło i temperatura w akwarium

Temperatura w zbiorniku powinna wynosić od 20 do 30 °C - w zależności od pory roku, wieku i podgatunku zwierzęcia. Możesz osiągnąć wymagane temperatury w akwarium, umieszczając żarówkę UV jako źródło ciepła i światła UV, którego żółwie potrzebują do syntezy witaminy D3 i wchłaniania wapnia. Ogrzewając pod lampą żółwie pozbywają się również pleśni, bakterii i pasożytów.


Czym karmić żółwia

Pokarmy dla żółwi są zróżnicowane gdyż żółw w okresie dojrzewania zmienia swoje nawyki żywieniowe - małe żółwie są mięsożerne. W wieku dorosłym zaczynają również spożywać pokarmy roślinne, które mogą stanowić do 50% ich diety. Możesz karmić żółwie robakami, owadami, małymi skorupiakami, rybami i pokarmem roślinnym. Aby zachować zbilansowany skład ich pokarmu, uzupełnij go specjalnymi granulkami, które dostarczą żółwiom wapnia i niezbędnej dawki składników mineralnych.



Hibernacja

Hibernacja to ważny okres w hodowli żółwi wodnych, podczas którego ich funkcje życiowe ulegają spowolnieniu, a żółwie przechodzą w stan snu zimowego. Od połowy października, kiedy dzień się skraca, żółw przestaje być aktywny i spada jego apetyt. Przestajemy karmić żółwia i stopniowo obniżamy temperaturę w akwarium i skracamy czas świecenia, aż spadnie do 18 ˚C. Żółw całkowicie przestanie jeść, znajdzie ciemną kryjówkę, w której mógłby się zakopać.