Politycy Prawa i Sprawiedliwości zwołali konferencję prasową, w której skomentowali trudną sytuację Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów. Według Małgorzaty Jacyny-Witt, wstrzymanie finansowania lotniska ze strony urzędu marszałkowskiego jest działaniem na szkodę lotniska, które stanowi ważny element dla zachodniopomorskiej gospodarki .
Kryzys w Goleniowie. Marszałek Geblewicz oskarża rząd o niedotrzymywanie obietnic
W ostatnich dniach jesteśmy świadkami aktywnej wymiany zdań między Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego a spółką Porty Lotnicze. Tematem jest przyszłość lotniska w Goleniowie, która, jak wynika ze słów marszałka województwa Olgierda Geblewicza, jest zagrożona.
– Musimy odpowiedzialnie gospodarować pieniędzmi z budżetu województwa, każdy wydatek musi być celowy i skuteczny. Nie stać nas na wyrzucanie pieniędzy w błoto, dlatego wstrzymujemy finansowanie Portu Lotniczego do czasu, aż rząd się uaktywni i na konto lotniska wpłynie obiecana pomoc – mówi Olgierd Geblewicz.
Środki na rozwój lotniska w Goleniowie w kampanii prezydenckiej osobiście obiecywał minister aktywów państwowych, wicepremier Jacek Sasin. Według marszałka Geblewicza obiecane pieniądze do dzisiaj nie trafiły na konto lotniska, które na bieżąco generuje długi i utrzymuje się dzięki m.in. pożyczce z Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.
PiS zarzuca marszałkowi działanie na niekorzyść lotniska
W piątek w tej sprawie głos zabrali politycy Prawa i Sprawiedliwości.
– W strategii województwa lotnisko w Goleniowie jest priorytetem transportowym. Jeżeli marszałek twierdzi, że wspieranie lotniska to "wyrzucanie pieniędzy w błoto", to my tego nie rozumiemy. Pan Geblewicz sprzeciwia się zachodniopomorskiej racji stanu, mówiąc, że lotniska w Goleniowie nie należy wspierać. Pan marszałek jest EPL w Europejskim Komitecie Regionów, czyli mógłby lobbować na rzecz wyrażenia zgody na rzecz finansowania naszego lotnictwa w ramach pomocy publicznej – mówiła Małgorzata Jacyna-Witt.
– Interes regionu jest mocno zagrożony, bo port lotniczy w Goleniowie jest bardzo ważny. Pan Geblewicz swoim oświadczeniem mówi: po co nam lotnisko w Goleniowie, skoro mamy lotnisko w Berlinie? Z inicjatywy wojewody zachodniopomorskiego podpisano porozumienie, zakładające dofinansowanie lotniska w Goleniowie. Żeby ta pomoc mogła trafić do regionu, ta pomoc musi być notyfikowana, bo gdyby tego nie było, to zostałaby ona uznana za niedozwoloną pomoc publiczną – tłumaczył Zbigniew Bogucki, radny sejmiku z ramienia PiS.
Sytuacja lotniska w Goleniowie do momentu uzyskania wsparcia ze strony rządu i samorządu pozostaje więc ciężka. O porozumienie w tej sprawie zaapelowała w tym tygodniu Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie.
Komentarze
6