Nadszedł wrzesień. Dzieci znów zasiadły w szkolnych ławkach. Ale szkoła to nie tylko lekcje, zajęcia dodatkowe (np. sportowe, językowe), ale również wspólne wyjścia do kina czy wyjazdy. Multikino przygotowało dla placówek edukacyjnych spotkanie promocyjne połączone z pokazem filmu „Różyczka” Jana Kidawy - Błońskiego.
Imprezę poprowadziła Katarzyna Brzozowska, która jest inicjatorem i koordynatorem wielu pokazów i prelekcji organizowanych przez Multikino dla grup szkolnych jak również grup nieformalnych. Bowiem kino to nie tylko seanse filmowe i popcorn, ale również spotkania z zaproszonymi gośćmi (Arkadiusz Buszko, Konrad Pawicki czy aktorzy z Pleciugi), które początkowo odbywały się w ramach Akademii Filmowej. Ambicją Katarzyny Brzozowskiej jest to, by pobyt w Multikinie był dla dzieci niezapomnianym przeżyciem i by najmłodsi mogli wynieść z niego dodatkową naukę i radość ze spotkania z interesującą osobowością sceniczną. Impreza, która odbyła się 21 września br., miała na celu ukazanie korzyści jakie daje zaangażowanie się młodzieży w projekt Szczecin Europejską Stolicą Kultury 2016, zaproponowanie szkołom współpracy z biurem podróży Anawa Tour, agencją muzyczną Onomatopeja oraz przedstawienie filmowych projektów dla dzieci zaplanowanych na jesień.
Nauczycielom zgromadzonym na sali pierwszy gość, Jan Karpierz, przybliżył inicjatywę ESK 2016. Dowiedzieliśmy się, że idea ESK, idea wspólnoty w oparciu o kulturę, wypłynęła od greckiej minister, Meliny Mercouri już w 1985 roku. Szczecin również rozpoczął walkę o tytuł i wynikające z tego profity. Ten szalony, jak by się mogło zdawać pomysł, zrodził się w głowie Anny Suchockiej, najbardziej chyba widocznej aktywistki i społecznika naszego miasta.
Na etapie składania aplikacji przez Szczecin, zaangażowanych w projekt było około 340 osób, blisko połowa z nich to bardzo młodzi ludzie – gimnazjaliści, licealiści. Konsultanci i animatorzy po profesjonalnych szkoleniach (a wśród nich również nasza prowadząca), to ludzie dbający o tworzenie dobrego klimatu wokół projektu oraz przekazanie pełnej ale jednocześnie i klarownej wiedzy na jego temat. Konsultanci pragną zaktywizować mieszkańców miasta i zaangażować ich w działania promocyjne i kulturalne.
Anawa Tour to biuro podróży, które dla placówek oświatowych tworzy specjalne programy: zielone szkoły, kolonie, obozy, kuligi; wyjazdy zagraniczne oraz piesze wycieczki... Biuro zorganizowało ponadto konkurs fotograficzny przeznaczony dla uczniów - na najciekawsze zdjęcie z wakacji z atrakcyjnymi nagrodami. Katarzyna Brzozowska spontanicznie, w trakcie spotkania, postanowiła pomóc w zorganizowaniu na terenie Multikina wystawy pokonkursowej.
Kolejnym gościem był Tomasz Tomaszewski z agencji muzycznej Onomatopeja. Przedstawił różnorodną działalność agencji (oprawa muzyczna wesel, eventów, nagłośnienie koncertów, szkoleń czy konferencji); główny nacisk w prezentacji położył jednak na imprezy dla dzieci oraz interaktywne bajki, po czym zaprosił nauczycieli do konkursu dotyczącego muzyki filmowej. Również w tym przypadku nagrody okazały się bardzo atrakcyjne.
I nadszedł czas na zwiastuny filmów, głównie tych realizowanych w technologii 3D - obejrzeliśmy je oczywiście w specjalnych okularach.
Na koniec najważniejsza dla niektórych atrakcja wieczoru: film „Różyczka” Jana Kidawy – Błońskiego, nagrodzony na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Złotymi Lwami; również publiczność swoje głosy oddała na ten właśnie film. A Magdalena Boczarska uhonorowana została nagrodą za najlepszą rolę żeńską. Film bardzo poruszający i choć traktujący o niełatwych wyborach i moralnych, i emocjonalnych w politycznej rzeczywistości lat sześćdziesiątych, to jednak jest to bardzo intymne, osobiste spojrzenie reżysera na człowieka uwikłanego w sytuacje, zdawać by się mogło, bez wyjścia.
Następny pokaz dla nauczycieli w Multikinie odbędzie się za pół roku i zapewne będzie równie atrakcyjny i pouczający jak ten. Już dziś zapraszamy.
Komentarze
0