„Miejmy do siebie dystans”. To przesłanie, które odnajdujemy w niderlandzkim malarstwie z XVII wieku. Od 30 sierpnia 2008 r. w Muzeum Narodowym w Szczecinie mamy możliwość zapoznania się z wystawą „Historie rozmaicie opowiedziane. Niderlandzkie malarstwo rodzajowe XVII wieku”. Dzieła udostępnione dla zwiedzających pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Poznaniu i Szczecinie, a także z Muzeum Sztuki w Łodzi.
 

Podczas wernisażu, który odbył się w Muzeum Narodowym w Szczecinie, mogliśmy usłyszeć przemówienia zaproszonych gości : Ambasadora Królestwa Niderlandów w Polsce Marnix Krop, Marszałka Województwa Władysława Husejko i kuratora wystawy dr Beaty Lejman z Wrocławia. Każdy z prelegentów przedstawił swoje spostrzeżenia na temat sztuki stworzonej przez niderlandzkich malarzy.

Ambasador Królestwa Niderlandów Marnix Krop w swoim przemówieniu poruszył wątek historyczny. Wspomniał, że obrazy w XVII w. stały się przedmiotem handlu.-To rewolucja jak na tamte czasy. Malarze zaczęli pracować na anonimowe zlecenia- mówił Marnix Krop dodając przy tym, że obrazy niderlandzkich malarzy chętnie nabywała polska arystokracja.

Kurator wystawy omówiła istotne elementy, które charakteryzują niderlandzką sztukę. Przede wszystkim podkreśliła uniwersalizm, a także aktualizm tematyki obrazów. Dzieła te przedstawiają zarówno krajobrazy, jak i wnętrza miast, zacisza domów. Malarstwo to swoją urodą w sposób bardzo subtelny zaprasza do przyjrzenia się życiu, zmusza do refleksji – mówiła dr Beata Lejman.

Marszałek Województwa Władysław Husejko podczas swojego wystąpienia określił obrazy malarzy flamandzkich jako precyzyjne, finezyjne, posługujące się symbolem, alegorią. Malarstwo to zaspokaja zmysły estetyczne, niesie w sobie często treści moralne, religijne. Marszałek zwrócił uwagę jak znaczący jest wpływ kultury na osobowość człowieka. „Warto w kulturę inwestować”- to słowa, które nie zaskoczyły słuchaczy, ale dały nadzieję na realizację planów związanych z rozbudową muzeum. Zwłaszcza, że Marszałek publicznie potwierdził zasadność takiej inwestycji.

Obecność na wernisażu daje możliwość rozszerzenia swojej wiedzy na temat malarstwa, a także konkretnych malarzy, których obrazy znajdują się w zasięgu zwiedzających. Liczba osób zgromadzonych podczas inauguracji ekspozycji Historie rozmaicie opowiedziane. Niderlandzkie malarstwo rodzajowe XVII wieku” świadczyła o dużym zainteresowaniu tego typu sztuką w naszym regionie. Muzeum Narodowe w Szczecinie udostępnia kolekcję malarzy niderlandzkich w Galerii Sztuki Dawnej do dnia 2 listopada 2008 roku. Wśród obrazów możemy obejrzeć między innymi Pejzaż zimowy z łyżwami i pułapką na ptaki Pietera Bruegela Mł. oraz Wielki kiermasz” autorstwa malarza z kręgu Davida Vinckboonsa.