W dniu 15 września 2013 roku wkroczymy w świat folkloru. Na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbędzie się Koncert Galowy I Szczecińskiego Festiwalu Folkloru.
Celem Festiwalu jest przybliżenie mieszkańcom Szczecina i regionu polskiej kultury, pokazanie że w Szczecinie także mogą odbywać się wydarzenia związane z folklorem. 
 
-Ludzie powinni się przekonać. że kultura ludowa wcale nie musi być nudna – Twierdzi organizator. -O czym może nawet świadczyć to, iż ZPiT Szczecinianie na początku swojego istnienia liczył 10 osób, w chwili obecnej liczy ponad 240 osób.
 
Skąd pomysł na zorganizowanie takiego festiwalu? 
 
-W każdym większym mieście Polski odbywają się takie festiwale więc postanowiliśmy aby to wydarzenie wrosło także w krajobraz Naszego miasta. - odpowiada jeden z organizatorów. - Osobiście także uczestniczyłem w przygotowaniach do Festiwalu Integracje który odbywały się w Poznaniu. Wiele osób pytało się dlaczego Szczecin nie ma swojego festiwalu, postanowiliśmy taki Festiwal stworzyć. Chcemy aby festiwal trwał 4-5 dni i uczestniczyły w nim zespoły z zagranicy. W tym roku jednak nie udało nam się tego zrealizować z uwagi na Regaty które odbywały się w Szczecinie. 
 
Program Festiwalu
 
Festiwal rozpocznie się o godz. 15 atrakcjami dla dzieci. Na najmłodszych czekać będą animacje oraz nauka tańców i zabaw ludowych. Część muzyczna czyli Koncert Galowy I Szczecińskiego Festiwalu Folkloru wystartuje pół godziny później, swoje umiejętności zaprezentują gospodarze wydarzenia - Zespół Pieśni i Tańca "Szczecinianie". Następnie wystąpi istniejący od blisko 20 lat Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Goleniowskiej "Ina", organizator Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych "Nad Iną". Zakończenie festiwalu to koncert gościa specjalnego - Kapeli Karpackiej Mitlos. Grupa ta nie boi się szukać inspiracji w tradycji muzycznej innych kultur m.in. cygańskiej, bałkańskiej czy tureckiej.
 
-Ponadto, jeżeli chodzi o organizacje Festiwalu to wszystko jest już dopięte na przysłowiowy ostatni guzik. Naszym zamierzeniem jest aby festiwal odbywał się co roku w Szczecinie, będzie to jednak inny termin bo w ostatnim tygodniu sierpnia. - Dodaje koordynator.
 
Organizatorzy
 
Pomysłodawcą Szczecińskiego Festiwalu Folkloru jest Stowarzyszenie Zespół Pieśni i Tańca "Szczecinianie": Radosław Ott, Ewa Ott-Kamińska, Kazimierz Ott, Krzsztof Kamiński. Skupia lokalnych pasjonatów folkloru i współpracujące z blisko dwustoma artystami. Grupa czerpie z tradycji wielu regionów naszego kraju, w swoim repertuarze ma liczne pieśni i tańce m.in. kaszubskie, krakowskie, łowickie, pasterskie czy narodowe. Zespół jest też organizatorem cyklicznych koncertów "W podróży do źródeł" oraz angażuje się w wydarzenia charytatywne i promujące nasz region. Jednym z patronów medialnych jest nasz portal wszczecinie.pl
 
 
Współorganizatorami są Urząd Marszałkowski i Zamek Książąt Pomorskich.
 
Dziedziniec Zamku Książąt Pomorskich, niedziela, godz. 15-18.30. Wstęp wolny.