Jeszcze dwa miesiące temu prześwit bramowy przy ul. Łokietka 23 był szary i zniszczony. Teraz na ścianach znajdziemy tam wesołe malunki, nawiązujące do morskiego charakteru Szczecina. Wszystko zrobili samodzielnie sąsiedzi, którzy na realizację swojego pomysłu otrzymali 2 tys. zł nagrody w ramach konkursu „Złota wspólnota”.

Organizatorem konkursu dla grup sąsiedzkich z osiedli Centrum, Śródmieście Zachód i Turzyn (obszar rewitalizacji) było Stowarzyszenie Edukacyjno-Artystyczne „Oswajanie sztuki”, które prowadzi ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki, a finansowanie zapewniła Gmina Miasto Szczecin.

Inicjatywa miała zachęcić sąsiadów do integracji i wspólnego zmieniania otaczającej ich rzeczywistości. Wpłynęło 11 zgłoszeń, z których wybrano projekt sąsiadów z Łokietka 23. Motorami napędowymi współpracy byli tam: pani Marta i pan Jarek.

- Od początku widać było ich duże zaangażowanie, choć miałam przez chwilę pewne obawy. Ten prześwit bramowy był w kiepskim stanie. Widać było dziury w tynku i jakieś zacieki. Wiadomo było, że potrzebne będzie tam dużo pracy. Ale to bardzo zdecydowana ekipa sąsiedzka i szybko zabrała się do roboty. Ostateczny efekt ma dużo większą skalę niż zakładał znacznie skromniejszy projekt. Na początku pomalowana miała być tylko jedna ściana, a tymczasem udało się zrobić dużo więcej i wciąż jeszcze autorzy mają pomysły na dodanie kolejnych elementów – mówi Paulina Stok-Stocka ze Stowarzyszenie Edukacyjno-Artystyczne „Oswajanie sztuki”.

Sąsiedzi robili wszystko samodzielnie, było więc sporo okazji do integracji. Zwłaszcza, że przy okazji udało się zorganizować kilka grillów i odnowić altankę znajdującą się na podwórku. Na pamiątkę „złota wspólnota” otrzymała od organizatorów konkursu złotego grilla, jako żartobliwy symbol sąsiedzkiej integracji.

Konkurs pokazał, że nie brakuje grup sąsiedzkich, które chcą coś wspólnie zrobić i wcale nie potrzeba wielkich pieniędzy, żeby obudzić ich kreatywność.

– Z naszej strony to trochę przerosło nasze oczekiwania. Wiedzieliśmy, że w sąsiedzkich ekipach jest potencjał, tylko bardzo często nie mają narzędzi do realizowania swoich pomysłów. Te 2 tysiące złotych nagrody to przecież nie są jakieś duże pieniądze, a pozwoliły zintegrować się sąsiadom wokół wspólnego celu – mówi Paulina Stok-Stocka.

Stowarzyszenie Edukacyjno-Artystyczne „Oswajanie sztuki”, które prowadzi ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki planuje już kolejne podobne inicjatywy.