„Niebawem minie 20 lat od nadania prof. Bartoszewskiemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Szczecin. W związku z powyższym apeluję o rozważenie działań, mających na celu upamiętnienie tego faktu” – napisała w interpelacji do prezydenta radna Elżbieta Abramowicz z klubu Koalicji Obywatelskiej. Proponuje powrót do pomysłu pomnika-ławeczki, która upamiętni postać polskiego historyka, dyplomaty i polityka.
Rada miasta w 2018 roku już się na taki pomnik zgodziła. Miał go zrealizować ze swoich środków Komitet Społeczny „Warto być przyzwoitym”. W konkursie wyłoniono nawet projekt ławeczki, którą wkomponowano w Jasne Błonia.
„Inicjatywa społeczna zakończyła się niepowodzeniem z powodu zaistniałej wówczas sytuacji pandemicznej i braku wystarczających finansów” – przyznaje radna Abramowicz, ale jednocześnie przekonuje: „Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy naszego miasta nie chcą, aby wrócić do tematu i sfinalizować ten projekt ze środków publicznych. Profesor Władysław Bartoszewski otrzymał wiele orderów i odznaczeń polskich za całokształt swoich działań na rzecz szeroko pojętej wolności, równości i godności człowieka. Niewątpliwie motto «Warto być przyzwoitym» powinno być w nas wciąż żywe oraz być przekazem dla kolejnych pokoleń”.
Radna zapytała więc, czy miasto planuje zabezpieczyć pieniądze na taką ławeczką w budżecie miasta i zrealizować ją do 2026 roku. Odpowiedź jest jednoznaczna.
„W projekcie budżetu Gminy Miasto Szczecin na rok 2025 nie zostały zaplanowane środki na upamiętnienie prof. Władysława Bartoszewskiego w postaci pomnika (lub innej artystycznej realizacji) umiejscowionego w przestrzeni publicznej. Wobec pilności i skali zadań inwestycyjnych przewidywanych na rok 2025 – również w sferze kultury – podejmowana przez Panią inicjatywa, skądinąd warta poparcia, nie znajduje odzwierciedlenia w budżecie” – odpowiedział Marcin Biskupski, zastępca prezydenta Szczecina.
Istnieje natomiast nieoficjalne upamiętnienie postaci Władysława Bartoszewskiego – głaz z wykonanym z oddolnej inicjatywy napisem „Warto być przyzwoitym”, usytuowany na terenie Parku Kasprowicza.
Komentarze
89