Przyciemniane szyby poprawiają wygląd samochodu, dają większą prywatność podczas jazdy, a także poprawiają komfort jazdy. Chcesz wiedzieć, czy to jest legalne w Polsce? Jak przyciemnić szyby, gdzie to zrobić, ile to kosztuje? Zachęcamy do lektury tego artykułu.
Przyciemnianie szyb – dlaczego warto?
Ciemne szyby można często spotkać w limuzynach, jednak mogą one poprawić komfort podróżowania niezależnie od typu samochodu. Przede wszystkim zmniejszają one nagrzewanie się pojazdu, dzięki czemu podczas podróży w upalnie dni pasażerowie czują się po prostu lepiej. Wiele osób przyciemnia też szyby ze względów estetycznych. Folia, której używa się do przyciemniania szyb, może także w razie wypadku sprawić, że jakiś odłamek nie wpadnie do samochodu. Jest więc kilka powodów dla których warto zlecić przyciemnianie szyb. Szczecin to miasto, w którym na pewno znajdziesz warsztat, który ma taką usługę w ofercie.
Czy przyciemnianie szyb jest legalne?
Zależy to od tego, o której szybie mowa. Jeśli chodzi o szybę tylną, to nie ma tutaj żadnych ograniczeń dotyczących przyciemniania. Jeśli więc chcesz, możesz przyciemnić szybę nawet 100-procentowo. Podobnie jest w przypadku szyb bocznych tylnych. Inaczej ma się jednak sytuacja z szybami bocznymi przednimi i samym przeszkleniem przednim. Tutaj obowiązują konkretne przepisy, których trzeba przestrzegać. Regulują one maksymalną dopuszczalną przepuszczalność światła, która nie może spaść poniżej 70%. Decydując się więc na przyciemnianie i wykonując ten zabieg samemu, trzeba mieć na uwadze prawo i wybrać taką folię do przyciemniania, która spełnia te warunki.
Co grozi za zbyt ciemne szyby?
Przede wszystkim w przypadku kontroli drogowej policja może nie tylko wystawić mandat, ale także zabrać dowód rejestracyjny pojazdu. Aby go odzyskać, będzie trzeba udać się do gminy, w której zarejestrowany jest pojazd. Tak więc zawsze będzie to kłopotliwe, a tym bardziej, jeśli mieszka się z dala od miejsca zarejestrowania samochodu. Przed ponownym wyprowadzeniem pojazdu na drogę, należy wykonać jego badanie techniczne. Oczywiście przedtem będzie trzeba zdjąć folię. Zbyt mocno przyciemnione szyby mogą też sprawić, że samochód nie przejdzie corocznych przeglądów na stacji kontroli pojazdów, a więc nie zostanie dopuszczony do ruchu.
Jak przyciemnić szyby?
Fabrycznie przyciemniane szyby uzyskuje się poprzez metalizowanie tlenkiem tytanu. Podczas takiego procesu szyby muszą oczywiście zostać wymontowane z samochodu, a następnie odpowiednio przygotowane. Po ich oczyszczeniu wstawia się je do specjalnego pieca. Koszt takiej usługi może wynieść od 1000 do 2000 zł. W porównaniu do folii taka metoda mniej przyciemnia szyby, jest jednak dużo trwalsza, a także wygląda naturalniej.
Drugi, znacznie popularniejszy sposób polega na oklejeniu szyb specjalną folią przyciemniającą. Pierwszym etapem jest więc odpowiednio oczyszczenie i odtłuszczenie szyby. Tylko wtedy będzie możliwe prawidłowe przyklejenie folii. Później trzeba odpowiednio wymierzyć folię i przyciąć jej odpowiednie fragmenty, pamiętając o wymogach prawnych. Robi się to poprzez przyłożenie folii do szyby od zewnątrz, którą uprzednio spryskuje się wodą z mydłem. Kolejnymi krokami jest przycięcie folii i użycie opalarki, aby folia dopasowała się do szyby. Dopiero później przykleja się folię od strony wewnętrznej i usuwa z niej warstwę ochronną. Ten proces jest oczywiście tańszy od piecowego przyciemnia i jego koszt zwykle zamyka się w 1000 zł.
Komentarze
0