Cięcie wodą stanowi ciekawą alternatywę dla innych metod obróbki materiałów. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Ile kosztuje maszyna do cięcia wodą oraz czy wycinanie w ten sposób pozwala na lepszą obróbkę, niż przy wykorzystywaniu innych metod? I wreszcie, do jakich cięcia materiałów można wykorzystać wodę? W niniejszym artykule znajdziesz odpowiedzi na powyższe pytania.

Cięcie wodą szkła i innych materiałów

Na rynku dostępne są różne rozwiązania pozwalające na wycinanie mniej lub bardziej skomplikowanych elementów. Jedną z metod, cieszących się dużą popularnością jest cięcie wodą. Dlaczego ta technologia wykorzystywana jest w tak wielu branżach? Przede wszystkim dlatego, że cięcie strumieniem wody umożliwia bardzo precyzyjną obróbkę i wycięcie dowolnego kształtu. Co istotne — w procesie obróbki nie powstają pyły.

Na ciętym materiale nie ma też strefy wpływu ciepła, a dodatkowo, powstałe krawędzie odznaczają się najwyższą jakością i gładkością. Niemniej jednak, aby cięcie szkła wodą, czy też obróbka metalu przyniosły odpowiednie rezultaty, niezbędny jest sprzęt najwyższej jakości. Sprawdzone, profesjonalne urządzenia umożliwiające między innymi cięcie metalu wodą są dostępne w ofercie firmy Eckert. To zespół ekspertów, który od kilkudziesięciu lat cieszy się zaufaniem i nieposzlakowaną renomą w branży. Oferta firmy jest dostępna na stronie: https://eckert.com.pl/oferta/maszyny/maszyny-do-ciecia-woda.

Jeżeli zaś chodzi o materiały, które można ciąć za pomocą wody, należą do nich m.in.: szkło, drewno, stal, tytan, beton, papier, ceramika i tekstylia. Dzięki tak szerokiemu spektrum, cięcie wodą można wykorzystać w praktycznie każdej branży.

Przykładowo, cięcie metalu wodą pozwala na najdokładniejszą i najbardziej precyzyjną obróbkę. A jeśli oprócz precyzji potrzebujesz również prędkości, to polecamy zainteresować się maszynami, które łączą w sobie cięcie wodą oraz plazmą. Takie rozwiązanie pozwala połączyć zalety obu technik, dając w efekcie możliwość bardzo szybkiej i precyzyjnej obróbki.

Ekonomia procesu — ile kosztuje cięcie wodą?

Na pytanie o koszty związane z korzystaniem z usług cięcia wodą nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. O tym, ile kosztuje cięcie wodą, decyduje wiele czynników. Pierwszym z nich jest to, czy korzystamy z własnego sprzętu, wynajętego, czy może zlecamy komuś cięcie wodą.

Ile kosztuje maszyna do cięcia wodą? Mowa tutaj o kwotach zbliżonych do kilkuset tysięcy złotych. Wynajem jest o wiele tańszy, jednak przy regularnym wykonywaniu cięcia wodą może nie być optymalnym rozwiązaniem. W przypadku korzystania z usług podwykonawców musimy liczyć się tylko z kosztem wycięcia interesującej nas ilości elementów oraz zakupem materiałów.

Przykładowo, jeżeli chcemy skorzystać z technologii łączącej cięcie plazmą i wodą to wycięcie pięciuset elementów może wynieść niecałe trzy tysiące złotych. Cięcie samą wodą jest nieco droższe i wyniesie nas mniej więcej pięć tysięcy.

Precyzyjne cięcie wodą, czyli zalety rozwiązania

Jedną z największych zalet wykorzystywania wody do cięcia jest optymalne wykorzystywanie materiału. Wpływa na ekonomię wycinania elementów. Istotna jest również uniwersalność procesu — możliwe jest wycinanie bardzo małych i bardzo dużych części, z przeróżnych materiałów.

Podczas procesu cięcia nie powstają również żadne szkodliwe gazy czy opary. Niewątpliwym plusem jest również szeroki zakres grubości części, które można wycinać za pomocą wody oraz wysokojakościowe krawędzie. Najważniejsza wydaje się jednak precyzja, dzięki której cięcie wodą jest dzisiaj jedną z najpopularniejszych technik obróbki materiałów.