Twórcy, którzy przygotowują program otwarcia Kontrapunktu, pochodzą z różnych grup społecznych i reprezentują wiele dziedzin sztuki i filozofii tworzenia. Zgodnie z ideą całego wydarzenia, ich działania będą niejako próbą wykazania, czy „miłosierdzie, odwołujące się wprost do naszych uczuć, emocji i postaw, jest tym, czego w dobie konfliktów i nierówności potrzebujemy”.
„Jestem ze Szczecina, czyli skąd?” – takie pytanie stawia Jana Shostak, artystka wizualna i performerka, znana m.in. z tego, że na początku sierpnia 2020 zorganizowała akcję „Minuta krzyku dla Białorusi”. Otrzymała też Paszport „Polityki” 2021 w kategorii sztuki wizualne (wraz z Mikołajem Sobczakiem) „za perfekcyjne łączenie sztuki i społecznego aktywizmu”. Twórczyni zainspirowana napływowym charakterem struktury demograficznej mieszkańców Szczecina i losami osób, które docierały tutaj w różnym czasie, przygotowuje miejski pochód. Zaplanowano na 21 kwietnia akcja będzie się odnosiła do uczynku miłosierdzia, opisywanego słowami „podróżnych w dom przyjąć”.
– W organizacji pochodu pomagają mi szczecińskie organizacje zrzeszające imigrantów. Osoby, które przejdą przez miasto, będą niosły różne transparenty przygotowane podczas warsztatów z grupami mniejszościowymi. Z głośników posłuchamy również historii osób, które przybyły do Szczecina z różnych miejsc świata. Chcemy spojrzeć na tematy migracji i uchodźstwa z różnych perspektyw, ukazując także aspekty pozytywne tych zjawisk, a poza tym pokazać różnorodność kulturową miasta – mówi Jana Shostak. – Próbujemy też znaleźć dobre, przyjazne słowo, którego można by było używać zamiast określenia „uchodźca” – dodaje.
Aktualnie artystka pracuje z dramaturżką Anną Mazurek nad zebraniem i zapisaniem opowieści migrantów. W Teatrze Współczesnym odbyły się już spotkania pod hasłem „Nowi mieszkańcy Szczecina” poświęcone temu tematowi, ale wciąż można zgłosić swoją historię (także dotyczącą migracji sprzed wielu lat), a także wziąć udział w pochodzie. Wydarzenie jest adresowane do wszystkich szczecinian.
– Myślę, że wysłuchanie tych opowieści może być bardzo pomocne dla osób, które dopiero niedawno zamieszkały w Szczecinie i jeszcze trudno im się zaadaptować do nowych warunków. To da im świadomość, że nie są same ze swoimi problemami, że ktoś inny miał już takie same lub podobne trudności… – podsumowuje Shostak.
57. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontrapunkt potrwa od 19 kwietnia do 1 czerwca 2024 r. Cały program festiwalu zostanie ogłoszony już 20 marca.
Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym wydarzenia.
Komentarze
12