Miesiąc Zdrowia Jamy Ustnej. „Sytuacja jest tragiczna. Próchnicę w Polsce miewają już czteroletnie dzieci”
Dentist Mundi to największa konferencja organizowana przez lekarzy dentystów w Szczecinie. Medycy zrzeszeni w Okręgowej Radzie Lekarskiej w Szczecinie dwa razy do roku spotykają się, by rozmawiać o trendach, nowościach, inicjatywach oraz ogólnie o sytuacji dentystów w Szczecinie, regionie i całej Polsce.
Jest o czym rozmawiać, bo problemów stomatologicznych nie brakuje. Warto wspomnieć choćby o rosnących kolejkach do lekarzy dentystów, niskiej wycenie świadczeń stomatologicznych na Narodowy Fundusz Zdrowia czy o tym, że mieszkańcy wciąż nie traktują priorytetowo zdrowia jamy ustnej.
– Zawsze podkreślam, że jama ustna i zęby są zwierciadłem całego ciała. Dowiemy się z niej, co dzieje się w naszym organizmie, jakie choroby mogą się rozwijać, jaką diagnostykę należy poszerzyć. Podczas konferencji Dentist Mundi w ramach naszej komisji interdyscyplinarnej będziemy rozmawiać o tym, by lekarze innych specjalności wnikliwiej przyglądali się problemom jamy ustnej. Mowa nie tylko o dorosłych, lecz także o dzieciach – mówi Agnieszka Borowiec-Rybkiewicz, koordynatorka konferencji z ramienia Komisji Stomatologicznej ORL.
Lekarze dentyści przyznają, że mają do czynienia z przypadkami, które trudno sobie wyobrazić.
– Wciąż spotykam się z sytuacjami, że na całą rodzinę przypada jedna szczoteczka do zębów. To nie żart – mówi prof. Halina Ey-Chmielewska, wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie. – Sytuacja jest tragiczna. Próchnicę w Polsce miewają już czteroletnie dzieci. Takie rzeczy w Europie zdarzają się coraz rzadziej – mówi dalej ekspertka.
Miesiąc Zdrowia Jamy Ustnej w opinii Okręgowej Rady Lekarskiej jest czasem dyskusji o zdrowiu zębów i sprawności systemu opieki nad pacjentami.
– Powstają dziury. I nie tylko w zębach, ale w systemie systemu ochrony zdrowia w Polsce. Mamy już takie sytuacje, że całe powiaty są pozbawione leczenia dentystycznego na NFZ. Bardzo dużo podmiotów działających na NFZ stwierdziło, że czas już przestać, bo to się nie opłaca. To kwestia kosztów, zatrudniania techników, zakupu materiałów i wielomiesięcznych wojen o to, by mieć wypłacone nadwykonania. Mamy naprawdę poważny problem – dodaje prof. Halina Ey-Chmielewska.
Najważniejsze wydarzenie roku organizowane przez lekarzy dentystów
Kolejna edycja konferencji Dentist Mundi odbędzie się już 1 marca w hotelu Courtyard by Marriott w Szczecinie. Wydarzeniem towarzyszącym będzie sesja interdyscyplinarna.
– Wybraliśmy temat: „Współpraca interdyscyplinarna: aspekty kliniczne, prawne i psychologiczne. Razem znaczy lepiej”. Będą poruszane tematy z pogranicza tych zagadnień, np. co robić z pacjentami zażywającymi konkretne leki. Podzielimy
się swoimi obserwacjami i doświadczeniami, będzie wykład o urazach zębów, z którymi pacjenci trafiają najpierw na SOR, a nie do stomatologa. Nasza sesja interdyscyplinarna jest kierowana do kolegów lekarzy. Będziemy także rozmawiać o dentofobii, czyli o lęku przed wizytą u dentysty – mówi Agnieszka Borowiec-Rybkiewicz.
– Konferencja Dentist Mundi jest naszym oczkiem w głowie. Wymyśliliśmy ją, żeby lekarze dentyści w Szczecinie mieli dostęp do najlepszej wiedzy i żeby mieli możliwość rozmawiania na temat najważniejszych zagadnień, które ich interesują – mówi prof. Halina Ey-Chmielewska.
Zapisy na konferencję:
Komentarze
21