Nieruchomość, w której przez lata prowadzona była działalność SCK Kontrasty została wydzierżawiona na rzecz Stowarzyszenia „TĘCZA”. Przekazanie obiektu stowarzyszeniu działającemu na rzecz pomocy dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej ruchowo kończy wielomiesięczne kontrowersje wokół budynku przy ul. Wawrzyniaka.
Przypomnijmy: przez lata ZSP dzierżawiło budynek przy ul. Wawrzyniaka od miasta, a od ZSP pomieszczenia na działalność Studenckiego Klubu Kontrasty dzierżawił Waldemar Kulpa. Później z powodu zadłużenia ZSP, niszczejący budynek od miasta dzierżawił bezpośrednio Kulpa. Niezbędny był remont, więc w planach było założenie fundacji oraz stworzeniem prawdziwego miejsca kultury dla szczecińskich studentów. Żadna ze szczecińskich uczelni jednak nie podjęła się przejęcia budynku, a termin wygaśnięcia umowy dzierżawy lokalu dobiegał końca. Społeczność zgromadzona wokół Kontrastów nie godząc się z zamknięciem Kontrastów jako miejsca kultury, otwartego na różne inicjatywy, zorganizowała marsz „Ratujmy Kontrasty”.
Finalnie Waldemar Kulpa podjął decyzję o opuszczeniu Kontrastów. Miał zostać ogłoszony konkurs na zagospodarowanie budynku. Obiektem zainteresowane były szczecińskie stowarzyszenia, które ostatecznie nie zdołały przygotować propozycji zagospodarowania budynku i zdobycia na ten cel funduszy.
Podczas Sesji Miasta 21 listopada 2011r. powierzchnia 1597 m2 została bezprzetargowo wydzierżawieniu na okres trzydziestu lat na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo „TĘCZA”. Alicja Zołotucho, prezes Stowarzyszenia „Tęcza” poproszona przez naszą redakcję o komentarz napisała:
Jesteśmy bardzo wdzięczni Panu Prezydentowi i Radzie Miasta za przekazanie naszej organizacji budynku po dawnym klubie Kontrasty. W chwili obecnej nasza organizacja podejmuje działania na rzecz pozyskania środków finansowych, które umożliwią w pierwszej fazie sporządzenie projektu, a następnie przeprowadzenie kapitalnego remontu.
O komentarz poprosiliśmy też Waldemara Kulpę, który przez lata prowadził w budynku przy Wawrzyniaka działalność kulturalną: - Jak najbardziej jestem za rozbudową instytucji niosących pomoc potrzebującym. Uważam jednak, że za 5 mln zbudować można bardzo nowoczesne centrum, które mogłoby służyć podopiecznym "Tęczy". Studenckie Centrum Kultury KONTRASTY to 50 lat tradycji, dobro mieszkańców tego miasta, które władze w łatwy sposób wymazały z kulturalnej mapy Szczecina. Jaka jest potrzeba utrzymania takiego centrum kultury jakim były Kontrasty wystarczy popatrzeć na rozwój programowy sali koncertowej Rockera i zapytania młodych muzyków o sale prób w mieście, po likwidacji klubu. Najwięcej jednak kontrowersji dostarczył sposób w jaki władze Szczecina potraktowały mnie, oddanego animatora życia kulturalnego w Szczecinie.
Waldemar Kulpa od pewnego czasu rozwija tzw. „Nowe Kontrasty” - piątkowe koncerty w sali po Domu Kultury Kolejarza. Nie odbywa się tam 15 koncertów miesięcznie, jak w obiekcie przy Wawrzyniaka, ale miejsce to otwarte jest na działalność kulturalną szczecińskich artystów. Tradycja Kontrastów jest tam kontynuowana. Część cyklicznych imprez znanych z Kontrastów (jak „Bal starej płyty” i „Club Tropicana”) została przeniesiona właśnie do Rockera.
Stowarzyszenie Tęcza po podjętej decyzji ma do dyspozycji dużo większą powierzchnię(wcześniej dysponowało 320 m2 przy Bohaterów Warszawy, co było niewystarczające). Obiekt w pewnym sensie powrócił do swojej pierwotnej funkcji (przed wojną był tam oddział męski, należący do kompleksu zakładu opiekuńczego „Bethanien”).
Komentarze
3