Spotkania z autorami, dyskusje o książkach, performatywne czytania, warsztaty dla młodzieży – to wszystko czeka na mieszkańców podczas Festiwalu Czytania „Odkrywcy Wyobraźni”, który startuje już w najbliższy piątek. Do Szczecina przyjedzie wielu uznanych twórców, w tym wieloletni przyjaciele festiwalu, jak i zupełnie nowi goście.

Blisko 30 spotkań

Już w nadchodzący weekend, od 22 do 25 listopada, w Szczecinie odbędzie się dwunasta edycja Festiwalu Czytania „Odkrywcy Wyobraźni” im. Wojciecha Pszoniaka.

– Wiemy, że miłośnicy literatury czekają na to wydarzenie, które cieszy się ogromną popularnością – przyznaje Anna Bańkowska, członek zarządu województwa zachodniopomorskiego. – Tym bardziej, że za każdym razem zaskakujemy państwa, kto będzie czytał fragmenty. W tym roku to Olgierd Łukaszewicz, Jerzy Zelnik, Maria Pakulnis, Olga Adamska i cała plejada wspaniałych gwiazd. Cieszymy się, że mimo ery audiobooków i e-booków, jest rzesza miłośników, która uwielbia trzymać książkę w rękach i uczestniczyć na żywo w wydarzeniach.

– Jak zawsze czekają nas ciekawe rozmowy z autorami, odwiedzą nas aktorzy. To swoiste święto literatury, kiedy możemy przebywać z ludźmi, którzy mają podobne zainteresowania – mówi Piotr Muszyński z Fundacji Zatrzymać Czas, współorganizatora festiwalu.

Nowości i dobrze znane elementy

– Ta edycja będzie trochę inna, ponieważ po raz pierwszy nie będzie na niej Krystyny Czubówny, naszego dobrego ducha. Ale już zapowiedziała, że za rok zrobi wszystko, by nas odwiedzić – zaręcza Muszyński. – Nie zabraknie za to Michała Ogórka, naszego wieloletniego przyjaciela, jak i wielu nowych twarzy. Po raz pierwszy pojawią się m.in. Filip Łobodziński czy dr Tomasz Makowski.

Wśród stałych punktów festiwalu znajdą się wydarzenia poświęcone Literackiemu Noblowi (fragmenty „Wegetarianki” Han Kang przeczyta Olga Adamska) oraz Nagrodzie Nike (wiersze Urszuli Kozioł zaprezentuje Maria Pakulnis).

Organizatorzy szczególnej uwadze polecają wyjątkowe spotkanie zaplanowane na piątkowy wieczór.

– Poświęcamy je Wojtkowi Pszoniakowi. Niedawno ukazała się książka Małgorzaty Terleckiej-Reksnis, która jest jego wywiadem-rzeką, niestety niedokończonym – podkreśla Muszyński.

W wydarzeniu udział wezmą m.in. Barbara Pszoniak i Bogusława Frosztęga, a fragmenty książki przeczyta Olgierd Łukaszewicz.

W programie znalazły się także propozycje dla najmłodszych: to m.in. bajki i bajeczki z różnych stron świata. Młodzież z kolei będzie mogła wziąć udział w warsztatach teatralnych z Maciejem Makowskim, aktorem Teatru Gędźba w Warszawie.

Szczecińskie akcenty

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Czytania nie zabraknie wydarzeń ze Szczecinem w roli głównej. Już pierwszego dnia organizatorzy zapraszają na spotkanie z Anną Ołów-Wachowicz, autorką „My Hrabiny. Myślę, więc napisałam”. Fragmenty książki przedstawi Olga Adamska, którą można podziwiać w spektaklu „My Hrabiny nie płaczemy” na podstawie tekstu Ołów-Wachowicz.

Miłośnikom historii organizatorzy polecają spotkanie z Adamem Zadwornym i jego nową książką „Heweliusz” o katastrofie promu pod koniec XX wieku na Morzu Bałtyckim. Dodatkową atrakcją będzie czytanie performatywne w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego.

– Niedawno mieliśmy zamieszanie w Szczecinie, bo kręcono serial dla Netfliksa (o „Heweliszu” - przyp. red.) w reżyserii Holoubka, tak że nie mogło tej nowości książkowej zabraknąć na festiwalu – mówi Muszyński.

W niedzielę z kolei będzie można wziąć udział w spotkaniu z Michałem Siedzieką, autorem książki o Marianie Jurczyku, wieloletnim prezydencie Szczecina.

– Bardzo się cieszę że będziemy mogli porozmawiać o tej postaci. Autor doszedł do wielu źródeł, spotkał się z wieloma osobami. Wiedziałem, że musimy tę książkę na festiwalu zaprezentować – przyznaje Muszyński.

Ważną częścią Festiwalu Czytania jest również gala wręczenia Nagrody Literackiej Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Jantar” oraz poprzedzające ją spotkanie z nominowanymi autorami. W piątej edycji konkursu o wygraną walczą książki „Późne życie” Ingi Iwasiów, „Do żywego” Artura Daniela Liskowackiego, „Chłopiec w ogniu” Alana Sasinowskiego, „Hotel Mariański” Cezarego Sikorskiego i „Scherzofrenia” Konrada Wojtyły.

W tym roku festiwal ponownie wyjdzie poza mury Książnicy Pomorskiej. Zawita w Polskim Radiu Szczecin, a poza Szczecinem odwiedzi MOK w Policach, GOKSiR w Przecławiu oraz Pyrzycki Dom Kultury.

Festiwal Czytania „Odkrywcy Wyobraźni” im. Wojciecha Pszoniaka odbywać się będzie w Książnicy Pomorskiej i potrwa od 22 do 25 listopada. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy.

Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

 

PROGRAM

22 listopada, piątek

Sala pod Piramidą

16.00 Otwarcie Festiwalu

Schowaj smartfona, wyjmij książkę. Jak zachęcić Polaków do czytania?

spotkanie z dr. Tomaszem Makowskim, dyrektorem Biblioteki Narodowej w Warszawie i Przemysławem Wragą, dyrektorem Książnicy Pomorskiej w Szczecinie; prowadzenie Jerzy Kisielewski

17.00 SZCZECIŃSKIE KLIMATY My Hrabiny. Myślę, więc zapisałam

spotkanie z autorką Anną Ołów-Wachowicz; prowadzenie Krzysztof Lichtblau. Fragmenty książki przedstawi Olga Adamska

18.00 PSZONIAK

spotkanie z autorką Małgorzatą Terlecką-Reksnis z udziałem m.in. Barbary Pszoniak, Bogusławy Frosztęgi; prowadzenie Jerzy Kisielewski. Fragmenty książki czyta Olgierd Łukaszewicz

19:00 Heweliusz

spotkanie z autorem Adamem Zadwornym; prowadzenie Kinga Konieczny. Czytanie performatywne na podstawie książki Adama Zadwornego; adaptacja i reżyseria Justyna Celeda, udział biorą: Beata Zygarlicka, Adam Kuzycz-Berezowski, Maciej Litkowski, aktorzy Teatru Współczesnego w Szczecinie

 

Sala im. Zbigniewa Herberta

19.00 Z ARCHIWUM TEATRU TELEWIZJI Pracownia krawiecka

na podstawie dramatu Jean-Claude'a Grumberga w reżyserii i z udziałem Wojciecha Pszoniaka – pokaz spektaklu

 

23 listopada, sobota

Sala pod Piramidą

10.00 Las w sieci – spektakl dla dzieci do 8 lat

11.00 Bajki, bajeczki z różnych stron świata czyta Maciej Makowski, aktor teatru Gędźba w Warszawie

11.00 LITERACKI SPACER Co się czyta o Szczecinie?

Podróż przez miasto z książką Bezdzień Marka Warchoła. Przemysław Głowa, przewodnik miejski. Start: Książnica Pomorska

 

12.00 LITERACKI NOBEL Wegetarianka Han Kang – czyta Olga Adamska

12.30 Moja nitka

spotkanie z Marią Pakulnis; prowadzenie Małgorzata Frymus

NAGRODA NIKE Urszula Kozioł – wiersze poetki czyta Maria Pakulnis

14.00 Inna Dusza

spotkanie z autorem Łukaszem Orbitowskim; prowadzenie Konrad Wojtyła

15.00 Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak

spotkanie z autorką Anną Kamińską; prowadzenie Małgorzata Frymus

16.00 NAGRODA LITERACKA „JANTAR”

spotkanie autorskie z pięcioma finalistami konkursu: Ingą Iwasiów, Arturem Danielem Liskowackim, Alanem Sasinowskim, Cezarym Sikorskim, Konradem Wojtyłą; prowadzenie Agata Rokicka

17.00 Gałczyński w Szczecinie

przedstawiają Michał Ogórek i Grzegorz Halama z udziałem Adrianny Szymańskiej (śpiew) i Krzysztofa Baranowskiego (piano)

18.00 GALA WRĘCZENIA NAGRODY LITERACKIEJ MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA ZACHODNIOPOMORSKIEGO "JANTAR" 2023 oraz wręczenie Nagrody Czytelników Książnicy Pomorskiej Przemysławowi Kowalewskiemu za książkę „Kozioł”

19.00 Pozdrowienia z Polski C

spotkanie z autorem Tomaszem Jachimkiem; prowadzenie Michał Ogórek

20.00 Raport o stanie świata

spotkanie z Dariuszem Rosiakiem i Grzegorzem Dobieckim; prowadzenie Jerzy Kisielewski

 

Sala im. Zbigniewa Herberta

16.00 Simona – pokaz filmu o Simonie Kossak w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz

 

Sala 9

16.00 Autorskie warsztaty teatralne dla młodzieży (15-18 lat, *wejściówki)

prowadzenie Maciej Makowski, aktor Teatru Gędźba w Warszawie

 

24 listopada, niedziela

Sala Pod Piramidą

11.00 Mały niedźwiadek

stand-up o Niedźwiedziu Wojtku dla dzieci od 7 lat

autorka Elżbieta Chowaniec, reżyseria Aldona Figura, wykonanie Konrad Szymański, aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie

12.00 40-latek. Kulisy kultowego serialu

spotkanie z autorem Rafałem Dajborem oraz Mirellą Kurkowską (serialową Jagodą Karwowską), ze specjalnym udziałem Anny Seniuk (serialową Madzią Karwowską); prowadzenie Michał Ogórek

13.00 Faraon Bolesława Prusa – czyta Jerzy Zelnik

14.00 SZCZECIŃSKIE KLIMATY Marian Jurczyk (1935–2014). Biografia polityczna szczecińskiej legendy „Solidarności”

spotkanie z autorem Michałem Siedziaką; prowadzenie Agnieszka Kuchcińska-Kurcz

15.00 Filip Łobodziński?

spotkanie z autorem Filipem Łobodzińskim; prowadzenie Jarosław Gugała

16.00 20 000 mil podwodnej podróży Juliusza Verne'a

czytanie performatywne, adaptacja i reżyseria Aldona Figura, udział biorą: Karol Wróblewski, aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie oraz Paweł Niczewski, Adam Kuzycz-Berezowski, Mateusz Wiśniewski – aktorzy Teatru Współczesnego w Szczecinie, oprawa dźwiękowa Radosław Duda

18.00 Stolik z widokiem na Kreml

spotkanie z autorem Pawłem Reszkem oraz wspomnienie o Aleksieju Nawalnym; prowadzenie Dariusz Rosiak

19.00 Kłamca. Writers' cut

spotkanie z autorem Jakubem Ćwiekiem; prowadzenie Krzysztof Lichtblau

 

Sala 9

10.00 Autorskie warsztaty teatralne dla młodzieży (15-18 lat, *wejściówki)

prowadzenie Maciej Makowski, aktor Teatru Gędźba w Warszawie

 

25 listopada, poniedziałek

PR SZCZECIN, STUDIO S1

18.00 Niesłusznie zapomniany. Zygmunt Fortunat Miłkowski (pseudonim Teodor Tomasz Jeż) *wejściówki

sylwetkę pisarza przedstawi dr Konrad Wojtyła

czytanie performatywne na podstawie twórczości pisarza, udział biorą: Przemysław Sadowski – aktor Teatru Polonia w Warszawie, Karol Wróblewski – aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie, Krzysztof Baranowski (piano) z Teatru Polskiego w Szczecinie

20.00 Simona K. – wołająca na puszczy Simona K. *wejściówki

monodram Agnieszki Przepiórskiej, reżyseria Anna Gryszkówna, tekst Piotr Rowicki, kostiumy Anna Maria Karczmarska

 

FESTIWAL W TERENIE

23 listopada / sobota

MOK Police, ul. Siedlecka 1A

13.00 Las w sieci – spektakl dla dzieci do 8 lat

24 listopada / niedziela

GOKSIR w Przecławiu, ul. Rekreacyjna 1

10.00 Las w sieci – spektakl dla dzieci do 8 lat

Pyrzycki Dom Kultury, Plac Wolności 3

10.00 Las w sieci – spektakl dla dzieci do 8 lat

*wejściówki – do pobrania od 4.11.2024, godz. 9:00

https://ksiaznica.szczecin.pl/wydarzenia/single/id/2468