Pierwsze randki, wagary i muzyka z kaset... Chcielibyście choć na jeden wieczór powrócić do tych czasów? To jest możliwe! Podczas szczecińskiej edycji festiwalu „The Legend” w Netto Arenie wystąpi aż sześć zespołów, które święciły sukcesy w latach 80. i 90. (m.in. IRA, Sztywny Pal Azji oraz Oddział Zamknięty) i mają w repertuarze wiele piosenek o uczuciach. Niewątpliwie to będzie wieczór pięknej przeszłości.

„O! Ela” i inne miłosne przeboje

„The Legend – Kiedyś było inaczej” – tak brzmi pełna nazwa koncertu, który już 6 kwietnia 2024 odbędzie się w Netto Arenie w Szczecinie. W programie znajdzie się wiele muzycznych wspomnień i solidna porcja piosenek o miłości i relacjach damsko-męskich. IRA zaprezentuje przeboje „Płonę” i „Bierz mnie”, Kobranocka wykona m.in. słynne „Kocham cię jak Irlandię”, a Sztywny Pal Azji sięgnie po „Łoże w kolorze czerwonym” i „Wieżę radości, wieżę samotności”. Wciąż będący w świetnej formie Piotr Klatt i jego Róże Europy zagrają z pewnością wyczekiwane utwory „Jedwab”, „List do Gertrudy Burgund” oraz inne ballady, natomiast w wykonaniu Chłopców z Placu Broni usłyszymy przeboje „O! Ela” czy „Jezioro Szczęścia”. Każdy z zespołów da kilkudziesięciominutowy występ, więc świetnych, emocjonujących piosenek nie zabraknie. Wszystkiemu będzie towarzyszyła znakomita oprawa świetlna! 

Wśród grup, które w pierwszą sobotę kwietnia zagrają w Netto Arenie, jest też Jary Oddział Zamknięty. Jego lider, Krzysztof Jaryczewski ma do naszego miasta duży sentyment, ponieważ właśnie tu, w studio Radia Szczecin, zostały nagrane dwie pierwsze płyty Oddziału.

„Zawsze tu były najpiękniejsze kobiety w Polsce”

– Wtedy to było jedno z lepszych studiów muzycznych w kraju. Dobrze wyposażone, z nowoczesnym stołem analogowym ze Stanów. Przy tej sesji pracował z nami znakomity Piotr Madziar, który był realizatorem dźwięku. Pomagał mu Przemysław Kućko, a redaktorką techniczną nagrania była Dorota Zamolska, która pilnowała, abym wyraźnie śpiewał. Generalnie zespół był jeszcze zielony, to był przecież nasz debiut, duża zatem zasługa pary producenckiej, że wszystko sprawnie zostało przeprowadzone. Byliśmy bardzo skupieni na tym, co robimy, więc płyta się udała. Jestem z niej bardzo zadowolony i mimo upływu czasu uważam, że nadal świetnie brzmi. Teksty też przyczyniły się do jej sukcesu. Konsultowałem ich treść z Dorotą, która je redakcyjnie wygładziła – tak Krzysztof Jaryczewski wspomina nagrywanie debiutanckiego albumu „Oddział Zamknięty” w 1982 roku.

– Szczecin bardzo mi się wtedy podobał, jego architektura, kluby... Poza tym zawsze tu były najpiękniejsze kobiety w Polsce, najfajniej ubrane, uśmiechnięte. Generalnie publiczność w Szczecinie zawsze nam sprzyjała i dobrze się nam tu grało. Na pewno w kwietniu zaprezentujemy wiele utworów z tych czasów. Publiczność takiego repertuaru bardzo oczekuje – dodaje. 

Płyta ze szczecińskim hotelem w nazwie

Drugi album Oddziału Zamkniętego, zatytułowany „Reda By Night”, zrealizowano w dwa tygodnie, wiosną 1984 roku. Tę sesję również poprowadził Piotr Madziar we współpracy z Dorotą Zamolską. 

– Prace nad nagraniami przebiegały trochę inaczej, ponieważ zespół był już w zmienionym składzie – mówi Jaryczewski. – Nocowaliśmy w hotelu Reda, który dał tytuł temu albumowi. Trochę wtedy „odpłynąłem” i był problem z tekstami. Miałem szkice, ale nie wziąłem tych zapisków ze sobą i musiałem zadzwonić do mojej mamy, która dyktowała mi słowa przez telefon. Szło to ogólnie powoli i zespół był wkurzony, że opóźniam prace z wokalami w studio. W dodatku zmieniła mi się barwa głosu... Ostatecznie dwa numery pozostały instrumentalne, ponieważ nie było do nich tekstów. Mimo to wspólnymi siłami udało się wszystko spiąć. Są nawet tacy, którzy tę płytę lubią bardziej niż pierwszą – podsumowuje artysta.

Na festiwalu „The Legend” w Netto Arenie możemy się więc spodziewać chociażby takich utworów Oddziału jak „Andzia i ja”, Party” czy „Oddział”, ale jest też szansa na kilka nowszych numerów jak np. „Stół” czy „Facet”. 

Na widzów, którzy planują kupić bilety, czeka także ekskluzywna opcja VIP, która zawiera: dedykowane wejście, obsługę hostess, poczęstunek w formie szwedzkiego stołu (przekąski oraz gorące danie), kawę, herbatę i napoje bezalkoholowe, komfortowe fotele oraz możliwość wejścia na płytę, plakat wydarzenia. 

Bilety są dostępne na: https://www.eventim.pl/event/the-legend-kiedys-bylo-inaczej-netto-arena-17268190/

Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym festiwalu,