Wystąpią Olbrychski i Młynarczyk, pojawi się tancerka symbolizująca Polskę, a na ekranach zostaną zaprezentowane wizualizacje przeplatane starymi zdjęciami. Premierowy spektakl Opery na Zamku już w środę w Teatrze Letnim. W dodatku za darmo.

- W związku z tym, że w tym roku przypada 25. rocznica otwarcia Polski na wolność Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski zaapelował do wszystkich środowisk, by ten dzień uczcić w sposób szczególny, by tego dnia być razem i zastanowić się, komu tak naprawdę tę wolność zawdzięczamy. My, tutaj na Pomorzu Zachodnim, postanowiliśmy ten dzień uczcić kulturalnie za sprawą przedsięwzięcia organizowanego z inicjatywy Opery na Zamku. - mówił Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz podczas konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie.

Tym przedsięwzięciem będzie premierowe wykonanie spektaklu „Dla Niepodległej”, napisanego specjalnie na tę okazję. Przedstawienie odbędzie się 4 czerwca o godz. 20:30 w Teatrze Letnim. - Wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze. O wolność czasami trzeba walczyć, nie zawsze z bronią, ale na pewno trzeba ją hołubić, trzeba o niej pamiętać i trzeba ją kultywować, tak żeby się nie rozmyła i nie uciekła. Dlatego też bardzo chciałem zrobić ten spektakl. - tłumaczył Jacek Jekiel, dyrektor Opery na Zamku.

Bezpłatny spektakl w prezencie

Opera na Zamku zaprasza wszystkich chętnych na widowisko. Tych, którzy pamiętają pierwsze wolne wybory w demokratycznej Polsce, jak również młodych szczecinian, dla których ten dzień z racji ich wieku to odległa historia. Co trzeba podkreślić, wstęp na wydarzenie będzie wolny. - To jest nasz hołd i prezent jednocześnie dla szczecinian i wszystkich mieszkańców Pomorza Zachodniego. Często słyszymy, że ludzie nie chcą przychodzić na takie imprezy, bo bilety są drogie, a wyjście z całą rodziną to spory wydatek. Tak więc 4 czerwca mogą poza swoją rodziną zabrać także sąsiada. - zaznaczał dyrektor Opery na Zamku

„Polska odtańczy swoje rozbiory”

- Ten spektakl będzie jak otwarcie albumu ze starymi zdjęciami i powspominanie naszych dziadków i pradziadków. - mówi Małgorzata Bornowska, dyrektor Chóru Opery na Zamku, główna pomysłodawczyni i scenarzystka „Dla Niepodległej”.

W przedstawieniu zostaną poruszone wątki jeszcze sprzed rozbiorów Polski, późniejsze powstania i wojny, trudne czasy komunizmu, a cała podróż zakończy się w roku 1989. Zabrzmi muzyka najwybitniejszych polskich kompozytorów: Chopina, Szymanowskiego, Góreckiego, Kilara. Uczestnicy usłyszą też wiersze polskich poetów m.in. Szymborskiej, Różewicza, Norwida, Mickiewicza. - Zobaczymy też Polskę, która ma postać i która odtańczy swoje rozbiory. Zobaczymy wielki ekran, na którym oprócz różnych artystycznych wizji, pojawią się też autentyczne zdjęcia ludzi, żyjących jeszcze przed wojną. Zakończymy „Victorią” Kilara. Wszystko po to, by zastanowić się nad tym, czym ta wolność jest dzisiaj, a także jak się rodziła, ile wyrzeczeń, ilu Polaków to kosztowało. - podkreśla Bornowska.

Te "Maki na Monte Cassino" trzeba usłyszeć

W spektaklu „Dla Niepodległej” wystąpią Chór i Orkiestra Opery na Zamku, soliści, tancerze i gościnnie dwaj znani aktorzy - Daniel Olbrychski i Andrzej Młynarczyk, którzy będą narratorami.

- Będą również „Czerwone Maki na Monte Cassino”. Jest to pieśń, która w wykonaniu chóru i przy pełnej Orkiestrze Symfonicznej wywołuje niezwykłe odczucia. - zapowiada dyrektor Opery na Zamku, sugerując jednocześnie, że takiej aranżacji „Maków” nie wolno przegapić.

Honorowy Patronat nad spektaklem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski oraz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Portal wSzczecinie.pl objął patronat medialny nad wydarzeniem.

Partnerem spektaklu jest firma OT Logistics.

Przewidziany czas trwania przedstawienia to 1 godz. 20 min