Trudności z koncentracją, nadpobudliwość, impulsywność i problemy z zapamiętywaniem to tylko kilka niedogodności, z którymi muszą mierzyć się dorośli z ADHD. Szacuje się, że to zaburzenie neurorozwojowe może dotyczyć nawet miliona Polek i Polaków. Z myślą o tym, aby wesprzeć wszystkich dostrzegających u siebie niepokojące objawy, został zorganizowany Tydzień uważności na ADHD w Mentalnej Pracowni – dobre miejsce.

Miesiąc Świadomości ADHD u dorosłych w Szczecinie

Październik jest miesiącem poświęconym podnoszeniu społecznej świadomości na temat ADHD, które dotyka nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Warto wiedzieć, że niezdiagnozowane i nieleczone ADHD znacząco obniża jakość życia, wywołując chroniczny stres oraz wpływając negatywnie na poczucie własnej wartości i sprawczości. Co więcej, osoby z ADHD częściej cierpią z powodu zaburzeń lękowych, depresji, niestabilnej samooceny i perfekcjonizmu.

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi to temat cieszący się w ostatnich latach sporym zainteresowaniem. W związku z tym coraz częściej organizowane są rozmaite wydarzenia mające na celu edukowanie o neuroróżnorodności, podczas których uczestnicy mają szansę lepiej zrozumieć mechanizmy wynikające z ADHD, a także poznać efektywne strategie koncentracji oraz metody radzenia sobie ze zbytnią impulsywnością.

Tydzień uważności na ADHD w Mentalnej Pracowni

W trakcie trwania Miesiąca Świadomości ADHD w Mentalnej Pracowni – dobre miejsce w Szczecinie w dniach od 21 do 24 października 2024 roku odbędą się bezpłatne konsultacje i edukacyjne warsztaty poświęcone temu zaburzeniu i sposobom na zarządzanie stresem, uwagą i koncentracją. Program obejmuje indywidualne, 20-minutowe sesje z psychologiem Arkadiuszem Stachowiczem, podczas których będzie możliwe m.in. wykonanie testu przesiewowego przez osoby podejrzewające u siebie ADHD. Wynik tego kwestionariusza może być bardzo pomocny w stwierdzeniu, czy taki kierunek diagnostyczny jest właściwy. W trakcie konsultacji będzie także okazja do poszerzenia wiedzy o procesie diagnozy ADHD oraz zapoznania się z dostępnymi metodami terapeutycznymi.

Wydarzenie w Mentalnej Pracowni jest skierowane zarówno do osób, które mają lub podejrzewają u siebie ADHD, jak i do ich neurotypowych bliskich, aby pomóc im lepiej zrozumieć trudności wynikające z zaburzenia.

— Podczas Tygodnia uważności na ADHD pokażemy różne możliwości w obrębie organizacji czasu pracy, sposoby na opóźnienie momentu rozproszenia uwagi i zarządzania koncentracją — mówi Arkadiusz Stachowicz. — Sporo osób funkcjonuje z ADHD w przekonaniu, że ich problemy związane ze skupieniem są normalne i dotyczą szerokiego grona. W wielu przypadkach dopiero postawienie diagnozy na przykład u ich dzieci sprawia, że zaczynają się zastanawiać nad tym, czy sami nie mierzą się z objawami zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Uczestnicy wydarzenia będą mieli doskonałą okazję do zagłębienia się w tajniki ADHD, spotkania ekspertów w tej dziedzinie i zadania im pytań. Z doświadczenia wiem, że często już samo uzyskanie odpowiedzi może być bardzo terapeutyczne — dodaje. 

Rola coachingu przy ADHD

Warsztaty podczas wydarzenia w Mentalnej Pracowni – dobre miejsce będą skupiały się wokół zdobywania praktycznych umiejętności i efektywnych ćwiczeń. Wśród nich nie zabraknie także spotkania z coachem, Elżbietą Mazurak, która wyjaśni rolę coachingu przy ADHD, poruszy zagadnienie stresu oraz objaśni techniki automotywacji i zarządzania energią. 

— Obecnie coaching bardzo często postrzega się przez pryzmat mentora, którego zadaniem jest motywowanie podopiecznych i inspirowanie ich do działania. Tymczasem coaching tak naprawdę stanowi pewien rodzaj rozmowy z samym sobą, a zadanie coacha polega przede wszystkim na budowaniu samoświadomości i pogłębianiu wiedzy o tym, co jest ważne z perspektywy konkretnej osoby — opowiada Elżbieta Mazurak. — Coach powinien zawsze być osobą towarzyszącą, a nie mentorem. Istnieje wiele skutecznych ćwiczeń coachingowych, które wspierają poczucie satysfakcji z osiągania sukcesów w różnych dziedzinach. Mam nadzieję, że uczestnicy spotkania ze mną wyjdą ze świeżym spojrzeniem na wiele aspektów, nowymi umiejętnościami i wiedzą o tym, jak zaimplementować je w swoim życiu — mówi.

Objawy ADHD generują dużo napięcia, co wynika np. z częstego zapominania o swoich obowiązkach, czy też istotnych terminach. Dlatego podczas wydarzenia uwzględniono także czas na grupową medytację i relaksację. Uspokojenie ciała oraz umysłu jest bardzo ważne, ponieważ pozwala to osiągnąć wewnętrzną harmonię oraz zredukować poziom stresu. 

Mentalna Pracownia – dobre miejsce w Szczecinie zaprasza na Tydzień uważności na ADHD, z bezpłatnymi konsultacjami w dniach od 21 do 24 października 2024 roku. Zapraszamy do siedziby na al. Wojska Polskiego 48/U1!