Skwer w pobliżu pomnika Adama Mickiewicza (między ulicami: Pobożnego, Szczerbcową, Jarowita i Zygmunta Starego) będzie nosił nazwę – plac Praw Kobiet. Zdecydowały o tym głosy Koalicji Obywatelskiej i prezydenckiego klubu Bezpartyjnym. Przeciw byli przede wszystkim radni Prawa i Sprawiedliwości.

„Będzie przypominać o odwadze, determinacji oraz mądrości wielu kobiet”

Projekt uchwały w tej sprawie przygotowali na wtorkową sesję radni Koalicji Obywatelskiej. Podkreślali, że to doskonała okazja, aby w ten sposób wyrazić uznanie dla kobiet walczących o swoje fundamentalne prawa.

„Plac Praw Kobiet będzie w sposób symboliczny przypominać o odwadze, determinacji oraz mądrości wielu kobiet, które miały siłę przeciwstawić się dyskryminującym normom obyczajowym, nie bały się konsekwencji prawnych, publicznego dyskredytowania swojej działalności, które walczyły o takie same prawa, niezależnie od płci, wyznania czy narodowości” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Zarzuty o polityczne inspiracje i propozycja placu Równych Praw Kobiet i Mężczyzn

Część radnych widziała jednak w tej inicjatywie nawiązanie do współczesnej polityki i antyrządowych strajków kobiet w ostatnich miesiącach. Dariusz Matecki (klub Prawa i Sprawiedliwości) prowokacyjnie zaproponował poprawkę, zmieniającą proponowaną nazwę na – plac Równych Praw Kobiet i Mężczyzn.

– Nie tylko kobiety mają prawa, mają je również mężczyźni. Takie bezsensowne ideologizowanie, robienie czegoś wyłącznie pod publiczkę, ze względu na to, że przez Polskę przetoczyły się protesty, jest moim zdaniem zbędne – argumentował.

Poprawka została jednak odrzucona głosami radnych Koalicji Obywatelskiej i Bezpartyjnych, a później za ich sprawą przyjęto nową nazwę – plac Praw Kobiet. Radni PiS byli przeciw lub nie zagłosowali, a za odrzuceniem tego projektu uchwały opowiedziała się jeszcze przewodnicząca Renata Łażewska z Bezpartyjnych.

Adam Mickiewicz nie stał na pl. Adama Mickiewicza

Przy okazji naprawiono zaskakującą nieścisłość, którą odkryto w miejskich dokumentach. Okazało się bowiem, że pomnik Adama Mickiewicza wcale nie stoi na placu Adama Mickiewicza, jak wskazują znajdujące się tam tabliczki. Formalnie taką nazwę nosił do tej pory teren zlokalizowany obok – pomiędzy ulicami Henryka Pobożnego, Jarowita, Zygmunta Starego i Szczerbcową. Decyzją radnych, nazwę plac Adama Mickiewicza nadano więc bezimiennemu w urzędowych aktach terenowi bezpośrednio przy pomniku wieszcza – między ulicami Starzyńskiego, Szczerbcową, Pobożnego i Zygmunta Starego.

Teraz więc pl. Adama Mickiewicza (parkowy kwartał z pomnikiem wieszcza) będzie sąsiadował z placem Praw Kobiet (rozległy skwer).