W odrestaurowanych wnętrzach dawnego Pałacu Młodzieży przy al. Wojska Polskiego utworzono nową instytucję kultury o nazwie – Willa Lentza. Wiemy już, że jej dyrektor zostanie wyłoniony w ramach konkursu.

Na takie rozwiązanie naciskała Edyta Łongiewska-Wijas, radna niezrzeszona, mocno zaangażowana w tematy związane z kulturą. W sprawie Willi Lentza wystosowała niedawno interpelację do prezydenta Szczecina, w której apelowała, by dyrektora nowej instytucji wybrać właśnie w drodze konkursu.

– Uczciwie, transparentnie przeprowadzony konkurs, odpowiednio nagłośniony, daje szansę na wyłonienie dobrego kierownictwa instytucji. Nie brakuje pozytywnych przykładów. W ten sposób wyłoniony został chociażby dyrektor Trafostacji Sztuki, obecny szef Rady Programowej Willi Lentza. Liczę, że Pan Prezydent stanie po stronie merytoryki i transparentności, a nie koteryjnych układów – napisała radna Łongiewska-Wijas.

Ma być transparentny konkurs zapewniający wysokie kompetencje przyszłego dyrektora

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta jeszcze nie było decyzji o formule w jakiej wybrany zostanie dyrektor Willi Lentza. Teraz wiadomo już jednak, że odbędzie się konkurs.

– W związku z podjęciem przez Radę Miasta Szczecina uchwały w sprawie utworzenia samorządowej instytucji kultury o nazwie: Willa Lenza, Prezydent Miasta Szczecin podjął decyzję o przeprowadzeniu konkursu na stanowisko dyrektora samorządowej instytucji kultury o nazwie Willa Lenza. W celu zapewnienia transparentności procedury wyboru, jak również w trosce o zapewnienie najwyższych kompetencji przyszłego dyrektora samorządowej instytucji kultury, warunki konkursu zostaną uzgodnione w porozumieniu z Radą Programową Willi Lenza – napisał Ryszard Słoka, Sekretarz Miasta, w odpowiedzi na interpelację.

Najpiękniejsza willa w Szczecinie

Willa Lentza znajduje się przy al. Wojska Polskiego 84. Zbudowana została w 1889 roku dla Augusta Lentza, dyrektora Szczecińskiej Fabryki Wyrobów Szamotowych. Większość współczesnych szczecinian kojarzy ją jako siedzibę Pałacu Młodzieży, który działał w jej wnętrzach od 1950 r. do 2008 r.

Zabytkowy budynek przeszedł właśnie prace renowacyjne, które kosztowały blisko 20 mln zł. Odrestaurowane pomieszczenia Willi mogą służyć do organizacji koncertów kameralnych, spotkań literackich, pokazów filmowych, dyskusji naukowych, wystaw, konferencji i oficjalnych uroczystości. Całość jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.