Twórcy szczecińskiej filharmonii otrzymali Medal za Zasługi dla Miasta Szczecina. Nagroda architektom z barcelońskiej pracowni Estudio Barozzi/Veiga została wręczona na wtorkowej sesji Rady Miasta.

- Jeszcze 9 lat temu ani ja, ani Fabrizio nie mogliśmy się spodziewać, że spotkają nas tak wielkie zaszczyty związane z projektem filharmonii. Co ważne, ten budynek nie jest wyłącznie efektem pracy architektów, lecz powstał dzięki współpracy wielu osób. Gmach filharmonii byłby niczym, gdyby nie fakt, że mieszkańcy Szczecina mogą się nim cieszyć i chcą z niego korzystać. Myślę, że osoby, które w głównej mierze są odpowiedzialne za sukces tego budynku, to właśnie mieszkańcy Szczecina – mówił podczas uroczystości Alberto Veiga. – Szczecin jest ważnym punktem w naszej karierze. Jest to miejsce, do którego z całą pewnością będziemy wracać z przyjemnością – dodał.

Medal za Zasługi dla Miasta Szczecina jest wyrazem wyróżnienia i uznania Rady Miasta. Nadawany jest przez Radę za wybitne zasługi dla rozwoju Miasta. Mogą go otrzymać obywatele polscy oraz cudzoziemcy, a także organizacje społeczne, zawodowe, instytucje i podmioty prowadzące działalność gospodarczą.

Medal hest z brązu, ma średnicę 7 cm. Na awersie posiada napis: "Za Zasługi dla Miasta Szczecina", na rewersie znajduje się gryf na tle ozdobników z okresu panowania Książąt Pomorskich.