Stwierdzenie, że okna i drzwi są ważnym elementem składowym konstrukcji budowlanej jest dość oczywiste. Żeby nie pozostawać na poziomie truizmów, w dzisiejszym tekście zajmiemy się akcesoriami do okien i drzwi. Sprawdźmy, w jaki sposób te istotne dodatki mogą podwyższać komfort domowników.

Akcesoria do okien – klamki

Każde dziecko wie, że klamka służy do otwierania lub uchylania skrzydła okna. Nie każdy dorosły zdaje sobie sprawę z tego, że poszczególne klamki mogą znacznie różnić się od siebie. Zacznijmy od tego, co widoczne na pierwszy rzut oka. Estetyka klamek okiennych uwzględnia przede wszystkim dwa parametry – kształt klamki i barwę. Najlepsi producenci mogą zaoferować klamki w kilku kolorach: białym, brązowym, tytanowym, starego złota, czarnym, antracytowym czy stali drapanej. Taka paleta barw przekłada się na dużą elastyczność aranżacyjną – klamka może zlewać się z ramą okna lub, wręcz przeciwnie, być dopasowana na zasadzie kontrastu. Wszystko zależy od konceptu osoby odpowiadającej za wygląd wnętrza. Prezencja to jeszcze nie wszystko. Dobra klamka to taka, która działa sprawnie nawet przy dużych i ciężkich skrzydłach, np. przy drzwiach przesuwnych. Te akcesoria do okien mogą odpowiadać także za bezpieczeństwo domowników. Aby lepiej chronić to, co dla Ciebie najcenniejsze, czyli ciepło domowego ogniska, wybierz klamki z dodatkowym zabezpieczeniem. Mają one wbudowany mechanizm zapobiegający ingerencji nieproszonych gości z zewnątrz.

Akcesoria do drzwi wyjściowych – klamki i pochwyty

Najbardziej eksploatowaną klamką w domu jest ta zamontowana przy drzwiach zewnętrznych. Jest ona używana nie tylko do zamykania i otwierania drzwi, ale także do sprawdzania, czy drzwi zostały prawidłowo zamknięte na zamek. Od tego przedmiotu oczekuje się wyjątkowej trwałości. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na montaż pochwytu zamiast tradycyjnej klamki. Co to takiego? To prosty w konstrukcji uchwyt ułatwiający otwieranie i zamykanie drzwi bez wykorzystania elementu ruchomego – za pomocą pochwytu odsuwamy i przysuwamy drzwi do siebie. Pochwyty są nie tylko bardzo ergonomiczne i trwałe, ale także świetnie się prezentują. Dość powiedzieć, że są one dostępne w różnych długościach (od 500 mm do 1800 mm), szerokościach, kształtach i kolorach. Dobrze dobrany pochwyt może stać się atrakcyjną ozdobą dla drzwi. Niektóre pochwyty są wyposażone w przycisk umożliwiający otwieranie drzwi, a inne w czytnik linii papilarnych jako zabezpieczenie.

Okucia do okien i drzwi

Okucia to stalowe elementy odpowiadające za funkcjonalność okna lub drzwi. I choć są one niewidoczne na pierwszy rzut oka (aby je dojrzeć, należy otworzyć skrzydło), to właśnie okucia decydują o komforcie użytkowania. Różni producenci proponują w tej materii różne rozwiązania. Do kluczowych kwestii, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu, należą:

  • punkty bezpieczeństwa – odpowiadające za zabezpieczenie przed włamaniem. W przypadku drzwi zewnętrznych mówimy również o automatycznych zasuwnicach (trzypunktowych lub pięciopunktowych);
  • podnośniki skrzydła okna – ułatwiają lekkie i płynne podnoszenie skrzydła w czasie zamykania skrzydła, dzięki czemu okno może być otwierane nawet przez dzieci lub osoby o ograniczonej ruchomości;
  • funkcja Zima-Lato – chodzi o dwa sposoby uchylania okna, jeden dopasowany do wyższych temperatur i drugi, sprawdzający się gdy za oknem panuje ziąb. W pierwszym przypadku okno uchyla się szerzej, w drugim tworzy tylko wąską szczelinę, która stymuluje cyrkulację powietrza wewnątrz. Za dopływ powietrza odpowiada także możliwość mikrouchyłu, którą również zawdzięczamy okuciom.

Skoro o okuciach mowa, ciekawą propozycją, szczególnie dla estetów, są niewidoczne zawiasy. To rozwiązanie ładnie się prezentuje oraz ułatwia czyszczenie ramy okna.

Różne typy szyb jako akcesoria do okien

Klienci rozważający wybór optymalnych okien powinni wziąć pod uwagę nie tylko klamki i okucia, ale także szyby. Wbrew pozorom, tu także mamy spore pole manewru. Renomowani producenci mają w swojej ofercie różne typy szyb. Wymieńmy w tym miejscu chociażby: szyby energooszczędne (lepiej izolujące ciepło wewnątrz budynku), szyby dźwiękoszczelne, szyby przeciwsłoneczne oraz szyby ornamentowe. Te ostatnie cechują się różnymi kolorami i mniejszym stopniem przezroczystości. Najczęściej są stosowane w łazienkach, gdzie potrzeba więcej intymności. Szyby mogą mieć również wpływ na poziom bezpieczeństwa i to w dwóch wymiarach. Po pierwsze, szyby laminowane P2 i P4 mają podwyższoną odporność na włamania i rozbicie. Po drugie, szyby klasy 2b2 zapobiegają skaleczeniom. Klienci mogą również wybrać okna trzyszybowe, które o ok. 20% lepiej izolują ciepło, a dodatkowo o ok. 10% chronią przed promieniowaniem słonecznym.

Akcesoria do drzwi i okien – jakie wybrać?

Kluczem do sukcesu wydaje się być umiejętne dopasowanie akcesoriów do własnych potrzeb. Ważne jest to, by drzwi i okna były komfortowe i funkcjonalne, ale także to, by nie przepłacać za gadżety, z których usług nie skorzystasz. Dlatego też rekomendowanym pomysłem jest udanie się do autoryzowanego salonu sprzedaży, gdzie będziemy mogli na żywo przyjrzeć się poszczególnym akcesoriom, sprawdzić ich funkcjonalność w praktyce i dotknąć materiałów, z których zostały wykonane. Jeśli do tego trafimy na solidnego sprzedawcę, czyli osobę, która rozpocznie rozmowę od wsłuchania się w nasze potrzeby, możemy być przekonani, że jest to właściwe miejsce do zakupu okien lub drzwi.