Ministerstwo Nauki i Edukacji w ostatnim czasie poddało ewaluacji wszystkie uczelnie wyższe w Polsce. W gronie najlepiej ocenianych znalazła się Akademia Sztuki w Szczecina, która jako jedyna uczelnia w Zachodniopomorskiem uzyskała ocenę A+.
Akademia Sztuki w Szczecinie, najmłodsza publiczna uczelnia artystyczna w kraju, została doceniona przez MNiE. W dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacji dzieł sztuki znalazła się w gronie trzech najlepszych uczelni w Polsce. Kategorię A+ tej dyscyplinie otrzymały poza Akademią Sztuki w Szczecinie także ASP w Katowicach i Gdańsku.
– Zaprocentowało to, że w Akademii zatrudniani są czynni artyści, w sztukach wizualnych dbamy o łączenie dydaktyki z praktyką, o kontakt studentów z żywą sztuką – podkreśla prorektor ds. naukowo-artystycznych dr Mikołaj Iwański.
„Eksperci kilkukrotnie podnosili ostateczną ocenę”
Ocenie podlegały przede wszystkim: poziom naukowy lub artystyczny prowadzonej działalności naukowej, efekty finansowe badań naukowych i prac rozwojowych oraz wpływ działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki.
– Komisja wysoko oceniła działalność artystyczną pracowników naukowych Akademii w dyscyplinie artystycznej sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki oraz liczne i istotne osiągnięcia, w tym komercyjne wdrożenia w gospodarce, projektów z zakresu sztuk wizualnych realizowanych w Centrum Przemysłów Kreatywnych – mówi Agnieszka Lisowska, rzecznik prasowy Akademii Sztuki w Szczecinie. – Znaczenie przy ocenie miały również realizowane przez Akademię międzynarodowe projekty naukowo-badawcze. Eksperci kilkukrotnie podnosili ostateczną ocenę w poszczególnych kryteriach uwzględniając interdyscyplinarność prowadzonych działań.
Z kolei w dyscyplinie sztuki muzyczne uczelni przyznano kategorię B+, która pozwala na utrzymanie uprawnień do nadawania stopnia doktora i samodzielne otwieranie kierunków studiów. – To dobra ocena – podkreśla Iwański. – Oczywiście będziemy dążyli do tego, by szkoła była zharmonizowana pod względem poziomu.
W tym roku Akademia Sztuki przeprowadza rekrutację na 9 kierunków I i II stopnia. W ramach sztuk wizualnych kandydaci mogą wybierać spośród propozycji: architektura wnętrz i przestrzeń wirtualna, grafika, malarstwo, sztuka mediów, wzornictwo, gry komputerowe i rzeczywistość wirtualna. W ramach sztuk muzycznych znalazły się: edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, instrumentalistyka, wokalistyka.
Obecnie trwa drugi nabór. 27 września zostaną ogłoszone wyniki.
Komentarze
0