Kto pamięta takie audycje radiowe jak „Digital Funk”, „Radio Garaż” czy „Siwy Dym” ? Będzie okazja by powspominać te i inne programy znane z anteny radia ABC. Osoby związane z tą stacją organizują bowiem w połowie czerwca kilka imprez uświetniających dwudziestą rocznicę jej powstania.
Początek na Mazowieckiej
Dokładnie 13 czerwca 1993 roku Robert „Siwy” Nowak, przywitał słuchaczy ABC w swojej audycji. Wtedy redakcja mieściła się w budynku przy ul. Mazowieckiej 14 i było to radio związkowe. Adam Wosik (znany jako rzecznik prasowy Pogoni Szczecin, ale także dziennikarz Radia Wawa i działacz sportowy) wspomina „ Do ABC trafiłem w roku 1993 jako wychowanek Akademickiego Radia Pomorze w Szczecinie. ARP to była taka nieformalna „szkoła” działająca wówczas przy Politechnice i przygotowująca do tego zawodu głównie pod kątem specyfiki radiofonii publicznej. Nie byłem tam jedynym ARP-owcem. To dość ważne, gdyż byliśmy grupą ludzi, która na początku istnienia Radia ABC bardzo mocno ciągnęła ten wózek”. Pierwsze miesiące pracy ocenia jako bardzo niezależne: „Na początku mimo, iż mieliśmy nad sobą nadzór „Solidarności” i przede wszystkim Longina Komołowskiego, to mogliśmy być w swoim sposobie postrzegania świata bardzo samodzielni. Nikt nie robił nam politycznego prania mózgu, ani też nie wprowadzał cenzury na zawartość merytoryczną serwisu informacyjnego. W połowie lat 90-tych nikomu z „Solidarności” do głowy nawet nie przychodziło, aby łapać za słuchawkę telefonu i czynić reprymendę komukolwiek z jakiejkolwiek przyczyny. Dziś, czyli w roku 2013, o takiej wolności wypowiedzi moglibyśmy tylko pomarzyć …”
Pusto tylko o piątej
Małgorzata Olejniczak, jedna z organizatorek urodzin, pracowała w Radiu ABC przez siedem pierwszych lat w dziale informacji. Według niej „W ciągu 12 lat działalności radia główny skład stanowiło około 50-70 osób, ale przez radio przewijały się tłumy współpracowników, wolontariuszy, stażystów. Zatem można uznać, że dwie setki osób współtworzyły tę stację. Radio tętniło życiem. Mam wrażenie, że pusto było tylko miedzy 5 a 6 rano. W latach 90 ludzie komunikowali się bezpośrednio, bo nie było komórek i Internetu, a telefony też jeszcze nie były dobrem powszechnym, więc, żeby z kimś porozmawiać trzeba było się do niego przejść. Nie było bramek, identyfikatorów, recepcji. Dostęp do radia był dość prosty.”
Różne koncepcje
Przez wiele lat istnienia zmieniały się koncepcje dotyczące zawartości programowej i muzycznej radia. Miało ono przez pewien czas bardzo rockowy charakter, później priorytetem przez krótki czas były przeboje. W 2003 roku stworzono projekt „nowobrzmieniowej” rozgłośni, w której obecne były najświeższe trendy takie jak dancehall, d’n’b, industrial, techno, house, chill out, czy nu jazz. Radio ABC 98,4 FM stało się dzięki nowej formule awangardową stacją, a jej ówczesny redaktor naczelny , Zbigniew Uciechowski, miał bardzo ciekawe plany dalszego rozwoju. Wówczas radio pracowało w kamienicy przy ul. Bogusława 15/5 , a na antenie pojawiła się m.in. audycja „Digital Funk”, którą prowadzili Oreu oraz DJ Calvin. Ten ostatni wspomina, że „była to audycja prezentowana w czwartki o 22.00 do północy, tuż po „Radio Grarażu” Dzidka i Tatinka. Wtedy nasza audycja była stricte drum`n bassowa, ale pojawił się w niej także swingujący dubstep, graliśmy go chyba jako pierwsi w Szczecinie. Dzięki Radiu ABC w mieście naprawdę dużo się wtedy działo i myślę, że było ono nośnikiem dobrych pomysłów, zbliżając Szczecin do innych miast. Kiedy zaczęło działać później jako radio internetowe, nie miało takiej pozycji i takiego oddziaływania”
Urodzinowe wydarzenia
Calvin zagra swój set w ramach wspomnianej już imprezy urodzinowej. Na Łasztowni 14 czerwca w ramach Festiwalu Sztuki Szczecin United w sali chillout, pswoje sety przygotują DJ z ABCkru; Zombi, ekipa Neuroshocked i Jerry/Jerson. 15 czerwca zaś pod hasłem ABC reAKTYWACJA: zaplanowano spotkanie sympatyków i pracowników Radia ABC, dyskusję o roli mediów, otwarcie wystawy fotografii „Ludzie ABC” (w Klubie XIII Muz od godz. 11.00), a wieczorem zabawa prowadzona przez DJ radia ABC oraz transmitowana przez Internet w klubie „Hormon”. Wśród gości, oprócz wymienionych już osób, być może będzie także Olgierd Wojtkowiak, (aktualnie jeden z najważniejszych ludzi ESKA Rock), który w ABC prowadzał m.in. listę przebojów oraz inne programy, a także Adam Bortnik, prezes „Stopklatki” i pomysłodawca audycji o takiej nazwie (dotyczącej filmu), która właśnie w tej stacji była jednym z ciekawszych punktów ramówki..
Jingle w całym mieście
Ciekawym pomysłem jest niewątpliwie akcja "Jingiel abeca". 15 czerwca w centrach handlowych, klubach, kinach, restauracjach, podczas imprez sportowych i innych wydarzeń miejskich, będą emitowane będą jingle radia ABC, których uzbierało się przez kilkanaście lat dużo.
ABC w filmie
Podczas urodzin zostaną także pokazane fragmenty filmu o Radiu, który jest od kilku miesięcy tworzony i roboczo został nazwany "Siwy dym" (projekcja w klubie Elefunk) . Narratorem w nim jest Robert Siwy Nowak, który aktualnie w irlandzkim radiu Dublin FM prowadzi audycję nazwaną… „Siwy Dym”, kontynuację swego najsłynniejszego programu, który z przerwami prowadził najpierw na częstotliwości 73,2 FM , a potem na 98,4FM. Reżyserem filmu i operatorem jest Jędrzej Niestrój. Zdjęcia robi również Krzysztof Zawieja. Za dźwięk odpowiada Mateusz Żółkiewski. Koordynuje prace Małgorzata Olejniczak.
Pieniądze na pierwsze zdjęcia przekazało nam Stowarzyszenie Wspólnota Polska. A wśród osób, które bardzo pomagają przy realizacji jest m.in. Przemysław Thiele, dzięki któremu część zdjęć wykonano w studio PR Szczecin. Twórcy poszukują aktualnie słuchaczy, którzy mogli opowiedzieć coś o swoich wrażeniach i wspomnieniach dotyczących
Komentarze
5