Do końca stycznia wstęp do mieszczącego się przy pl. Solidarności Centrum Dialogu Przełomy będzie bezpłatny. Trzeba tylko odebrać darmowe wejściówki, które od środy będą wydawane w gmachu Muzeum Narodowego przy Staromłyńskiej 1.

Długo oczekiwane Centrum Dialogu Przełomy zostanie otwarte dla zwiedzających 17 grudnia, w 45. rocznicę wydarzeń Grudnia 1970 roku. Tego dnia rozpoczną się także dni otwarte CDP, podczas których do nowego muzeum będzie można wejść na podstawie specjalnych bezpłatnych wejściówek. Oficjalną uroczystość z okazji otwarcia muzeum przełomów zaplanowano dopiero na zakończenie dni otwartych, tj. 25 stycznia.

- Jak otworzyć w małej, ciasnej przestrzeni wystawę, którą interesują się rzesze ludzi? Uznaliśmy więc, że przede wszystkim udostępnienie, a uroczystość na zakończenie, nie na początku – mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Oprowadzanie dwa razy dziennie

Przez pierwsze trzy dni wystawę pod pl. Solidarności będą oglądać zaproszeni goście, m.in. świadkowie i współtwórcy prezentowanej historii, darczyńcy, historycy, architekci.

Indywidualne zwiedzanie muzeum przełomów będzie możliwe od 20 grudnia. W soboty i niedziele zaplanowano wejścia o godz. 12:00 oraz 14:00. W tygodniu (poza poniedziałkami) ekspozycję będzie można obejrzeć o godz. 14:00 (tylko zorganizowane grupy) i 16:00 (posiadacze wejściówek). W każdym zwiedzaniu będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 90 osób.

Bezpłatne wejściówki umożliwiające wstęp do CDP podczas dni otwartych od środy, tj. 16 grudnia, będzie można odbierać w gmachu Muzeum Sztuki Współczesnej przy ul. Staromłyńskiej 1 (we wtorki, środy, czwartki i soboty w g. 10:00-18:00, a w piątki i niedziele w g. 10:00-16:00). Wejściówki, których przygotowano blisko 2 tys., obowiązują na konkretny dzień i godzinę. 

To będą dni testowe

- Dni otwarte traktujemy jako dni testowe. Będziemy chcieli posłuchać opinii odwiedzających - czego im brakuje, czy jest za jasno, za ciemno, za głośno, za cicho. To pozwoli dobrze wszystko uregulować, dostroić multimedia – tłumaczyła Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, pomysłodawczyni i kierowniczka CDP.

Przełożenie oficjalnej uroczystości inauguracyjnej na zakończenie dni otwartych ma też zapobiec ewentualnym „wpadkom”, co jak przypomniała Kuchcińska-Kurcz, miało miejsce w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, kiedy zaraz po otwarciu zawiesiło się 90% multimediów.

Do końca stycznia wstęp bezpłatny

Po styczniowej ceremonii wystawę w Centrum Dialogu Przełomy będzie można zwiedzać w takich samych godzinach jak inne oddziały Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Do końca stycznia wstęp do CDP będzie bezpłatny.

O najnowszej historii

Centrum Dialogu Przełomy przedstawia najnowszą historię Szczecina, ale także Polski i świata. Motywem przewodnim wystawy jest wolność. - Pokażemy, w jaki sposób rozmaici ludzie w rozmaitych momentach do niej dążyli – mówiła Kuchcińska-Kurcz.

W ekspozycję wprowadza przestrzeń pokazująca wojenny Szczecin, migracje i najgorszy czas poprzedniego systemu – stalinizm. Najwięcej przestrzeni zajmują przełomowe wydarzenia z grudnia 1970, sierpnia 1980 i sierpnia 1988.

- Opowiemy też o tym, co dodawało ludziom skrzydeł. Myślę, że jedna z takich przestrzeni będzie bardzo lubiana przez publiczność – dodaje Kuchcińska-Kurcz.

Klamrą spinającą wystawę jest wojna. - Zaczynamy wojną, kończymy traktatem polsko-niemieckim z 1990 roku, bo jak twierdzi wielu polityków, właśnie wtedy tak naprawdę skończyła się II wojna światowa – wyjaśnia inicjatorka CDP.

Poza typowymi archiwaliami i multimedialnymi infokioskami ekspozycję tworzą dzieła sztuki wykonane specjalnie dla CDP przez znanych artystów, m.in. Kobasa Laksa, Leszka Jasińskiego, Tomasza Mroza, Roberta Kuśmirowskiego.

Budowa Centrum Dialogu Przełomy pochłonęła 25 mln złotych, z czego 75% stanowiło dofinansowanie unijne.