Wspomaganie rozwoju karier kobiet, zrównoważenie reprezentacji płci, popularyzacja postaw równościowych – to jedne z głównych celów planu równości płci, który został wprowadzony na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. „Na ZUT nie będzie miejsca na żadną formę dyskryminacji. Równość płci jest jednym z naszych priorytetów”.

Rektor uniwersytetu prof. Jacek Wróbel zarządzeniem z 10 lutego 2022 roku wprowadził plan równości płci, co idealnie zgrało się z Międzynarodowym Dniem Kobiet i Dziewcząt w Nauce, który przypada 11 lutego. Głównym celem nowo wprowadzonego planu jest promowanie równości i różnorodności jako tych zasad, które wpływają na dobrostan osób pracujących i studiujących na uczelni.

– Na ZUT nie będzie miejsca na żadną formę dyskryminacji – zaznacza prof. Wróbel. – Równość płci jest jednym z naszych priorytetów.

W zarządzeniu można przeczytać m.in. o tym, że plan odpowiada również na potrzebę prowadzenia systematycznych działań na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji oraz promocji równości, na którą wskazują wnioski z badań dotyczących zjawiska dyskryminacji, w tym molestowania seksualnego na polskich uczelniach.

Co pokazuje wstępna analiza? Więcej mężczyzn z tytułem profesora, niecałe 37% studentów to kobiety

Wśród władz uczelni i organów kolegialnych (rektor, prorektorzy, kanclerz, kwestor, dyrektor Szkoły Doktorskiej, Senat, Rada Uczelni) przeważają mężczyźni, którzy stanowią ponad 69%. Nieco lepiej wygląda sytuacja wśród reprezentantów władz poszczególnych wydziałów. Tutaj procentowy udział mężczyzn na wyższych stanowiskach, takich jak dziekan czy prodziekan, wynosi 58,7 proc.

Co ciekawe, kobiety stanowią ponad 58% osób zatrudnionych na ZUT, ale z tytułem prof. jest ich nieco ponad 40%.

Największym zainteresowaniem wśród kandydatek na studia podczas rekrutacji cieszyły się wydziały Architektury, Biotechnologii i Hodowli Zwierząt oraz Budownictwa i Inżynierii Środowiska. Na ZUT studiuje 36,22 proc. kobiet. Z kolei kandydaci na ZUT najczęściej wybierali wydziały Informatyki, Elektryczny, Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki.

Wśród dyscyplin naukowych wybieranych przez doktorantki przeważają: technologia chemiczna, inżynieria chemiczna, biotechnologia, inżynieria materiałowa. Doktoranci ZUT karierę naukową rozwijają w kierunku: informatyki, inżynierii chemicznej, mechanicznej, materiałowej i technologii chemicznej.

Jakie działania podejmie uczelnia?

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie planuje zrealizować pięć celów: zwiększenie świadomości wśród społeczności ZUT na temat dyskryminacji i równego traktowania; dążenie do zrównoważonej reprezentacji płci w zatrudnieniu; dążenie do zrównoważonej reprezentacji płci wśród studentów; wspomagania rozwoju karier naukowych kobiet; przeciwdziałanie wszelkim zjawiskom dyskryminacji.

Już teraz została uruchomiona strona internetowa „Równi i transparentni w ZUT”, której celem jest popularyzacja postaw równościowych. ZUT planuje również szkolenia z zakresu przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji dla całej społeczności akademickiej.

Wśród kolejnych działań będzie m.in. stworzenie materiałów promocyjnych uczelni zachęcających do podejmowania przez kobiety studiów na wydziałach i kierunkach, gdzie przeważają mężczyźni i odwrotnie – zachęcające mężczyzn do kierunków i wydziałów zdominowanych przez kobiety. W planach są również spotkania z maturzystami, na których będzie kładziony nacisk na promocję kierunków technicznych wśród kobiet, a także sukcesywne tworzenie przestrzeni wspierających aktywność młodych matek (np. pomieszczenie, w którym kobiety będą mogły nakarmić swoje dziecko).