Od pięciu lat w marcu na tym szczecińskim festiwalu pojawiają się wielkie, uznane jazzowe nazwiska. W tym roku będą to m.in. Freddie Hendrix, Billy Harper & The Cookers oraz Avishai Cohen, ale oprócz ich występów czekają nas także gala laureatów Jazz Top 2019 i liczne prezentacje młodych, obiecujących artystów. Od 12 do 25 marca nasze miasto niewątpliwie będzie żyło głównie jazzem!
Jazzowe kołysanki na początek
Festiwal tradycyjnie rozpocznie się od muzycznych atrakcji dla dzieci: 12 marca w Filharmonii w Szczecinie zaśpiewa Natalia Kukulska w towarzystwie Marka Napiórkowskiego grającego na gitarze. Oboje przedstawią utwory z płyty „Szukaj w snach”, czyli kołysanki wydane w 2018 roku i docenione przez krytyków i słuchaczy, i to nie tylko tych najmłodszych… Dzień później w studiu Radia Szczecin wystąpią dwa zespoły uważane za jedne z najbardziej obiecujących polskich formacji jazzowych. Tomasz Chyła Quintet oraz ZK Collaboration, które w ubiegłym roku bardzo dobrze zaprezentowały się podczas wydarzenia o nazwie Jazz Forum Showcase, mają już za sobą pozytywnie ocenione debiuty płytowe i pewnie wkrótce będzie o nich jeszcze głośniej!
Synowie wielkiej legendy
Na 14 marca organizatorzy zapowiadają koncert upamiętniający 100-lecie urodzin legendarnego pianisty – Davida Brubecka (autora słynnej kompozycji „Take Five”), zmarłego w 2012 roku. Wykonawcami będą jego synowie: Darius, Chris i Dan, którzy od dłuższego czasu występują jako Brubecks wspólnie z saksofonistą Dave’em O’Higginsem. Aktualna ich trasa przebiega przez USA i Europę. Możemy się spodziewać, że bracia przypomną także niezwykłą trasę Dave’a Brubecka po Polsce, która odbyła się w marcu 1958 roku. Jednym z przystanków na niej był Szczecin, a Darius w tej koncertowej podróży uczestniczył i nawet zagrał na scenie!
Psalmy na jazzowo
Tę część festiwalu zwieńczy koncert psalmów i pieśni ze Starego Testamentu pod tytułem „Dobrze być razem”. W niedzielę 15 marca w kościele Świętej Trójcy przy ul. Energetyków zaśpiewa Magda Zawartko, autorka płyty „Leć Głosie”, którą otwiera piękny psalm „Hine ma tov u’ma naim”. Podczas tego wydarzenia usłyszymy pieśni wykonywane w języku hebrajskim, a wokalistce będzie towarzyszył zespół w składzie: Robert Jarmużek (pianino), Grzegorz Piasecki (kontrabas), Patryk Zakrzewski (perkusja). Wstęp wolny!
Gala najlepszych polskich jazzmanów
Po czterech dniach przerwy Szczecin Jazz wróci do Filharmonii. Zaplanowana na 19 marca Gala Jazz Top to prezentacja laureatów ankiety czytelników „Jazz Forum”, którzy wybrali najlepsze płyty i artystów roku 2019. Jest to szansa, by zobaczyć zwycięzców 10 kategorii, na dodatek muzycy wystąpią w nietypowych konfiguracjach. Zaproszono m.in. autora Albumu Roku, Macieja Obarę, który zagra w projekcie specjalnym z pianistką Kasią Pietrzko, zdobywczynią największej liczby głosów w kategorii Nowa Nadzieja (indywidualnie jako Muzyk i zespołowo, wraz ze swym trio). W finale gali na scenę wejdzie EABS, najlepszy Zespół Elektryczny, a jego set wzbogacą amerykański trębacz Keyon Harrold i saksofonista Sylwester Ostrowski – współsprawcy Koncertu Roku (show Erykah Badu & Culture Revolution zorganizowany w ramach Szczecin Jazz 2019).
Sensacja z Izraela
W sobotę 21 marca w klubie Jazzment pojawi się saksofonista i kompozytor Amit Friedman, należący do czołowych twórców izraelskiej sceny jazzowej. W swych utworach łączy nowoczesność z tradycjami Bliskiego Wschodu i muzyką świata, co pokazał m.in. na debiutanckim albumie „Sunrise” wydanym w amerykańskiej wytwórni Origin. Te kompozycje, wykonywane przez jazzowy sekstet z kwartetem smyczkowym, zyskały wiele bardzo dobrych recenzji w Izraelu i Stanach Zjednoczonych, a tytułowy utwór wszedł na listę „najczęściej odtwarzanych piosenek” w rozgłośni 88 FM. W Szczecinie artysta zagra nowy materiał, ze swej drugiej płyty.
Szczeciński big band ze znakomitymi gośćmi
Kolejne dwa dni festiwalu to wydarzenia pod hasłem „Focus on Szczecin”. W Jazzmencie 22 marca kolektyw The Beat Freaks, któremu lideruje saksofonista tenorowy, Tomasz Licak, zagra utwory ze swej drugiej już płyty – „Stay Calm”. Dzień później w Filharmonii nastąpi jedno z najbardziej emocjonujących wydarzeń całej imprezy: Szczecin Philharmonic Big Band (powstały jesienią 2017 roku z inicjatywy Igora Puszkara) połączy siły z Freddiem Hendrixem, trębaczem jazzowym, którego technika gry oraz fantastyczne umiejętności improwizacyjne zachwycają krytyków od wielu lat. Muzyk ten grał m.in. z Arethą Franklin, Steviem Wonderem i Alicią Keys, a tym razem obok niego na scenie pojawi się japońska pianistka, Miki Hayama, która współpracowała z takimi sławami jak Kenny Garrett, Ralph Peterson czy Cindy Blackman-Santana.
Hołd dla giganta saksofonu
Kolejne 100-lecie na tym festiwalu będzie muzycznie celebrowane 24 marca. Wtedy (również w Filharmonii) utytułowani saksofoniści altowi Vincent Herring i Bobby Watson przypomną geniusz Charliego Parkera w związku ze zbliżającą się rocznicą urodzin tej wielkiej postaci, grając program złożony m.in. z jego utworów. W drugiej części wieczoru Billy Harper zaprezentuje swoje utwory wraz z zespołem The Cookers. Temu saksofoniście towarzyszyć będą tacy muzycy jak Billy Hart, Cecil McBee czy David Weiss, a okazją do tego spotkania będzie 20-lecie szczecińskich „Zmagań Jazzowych”, wydarzenia, z którym Harper był związany przez wiele lat, głównie jako juror konkursu młodych instrumentalistów (w 2004 roku za swą aktywność został wyróżniony honorowym tytułem „Ambasadora Szczecina”!).
Półwiecze znakomitego kontrabasisty
Na zakończenie festiwalu (25 marca) w Operze na Zamku będzie można zobaczyć niezwykle cenionego kontrabasistę Avishai Cohena, który wystąpi z pianistą i kompozytorem Elchinem Shirinovem z Azerbejdżanu oraz perkusistą Noamem Davidem. To trio wykona utwory z wydanego na początku 2019 roku albumu „Arvoles” inspirowanego kulturą Wschodu i Zachodu, łączącego elementy brzmień wschodnioeuropejskich i afrykańskich. Avishai w 2020 roku kończy 50 lat. Z tej okazji planuje 50 koncertów w 50 krajach na całym świecie. W Polsce pojawi się tylko raz – właśnie na festiwalu Szczecin Jazz. To trzeba zobaczyć!
Bilety na wszystkie wydarzenia są dostępne na stronie bilety.fm.
Komentarze
0