1 sierpnia tego roku w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego mogliśmy obejrzeć w Amfietrze w parku Kasprowicza odrestaurowany “Kanał” Andrzeja Wajdy. Tymczasem 19.09. w dwa dni po kolejnej rocznicy wkroczenia wojsk sowieckich do Polski także w plenerowej scenerii zaproszeni widzowie mieli możliwość uczestniczenia w specjalnym pokazie najnowszego filmu tego reżysera - “Katyń”.
Odbył się on na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich. Jego organizatorzy, czyli Prezydent Miasta Szczecina, Marszałek Województwa Zachodnipomorskiego, Związek Sybiraków, Stowarzyszenie “Katyń” oraz Multikino z bardzo dużą starannością przygotowali to wydarzenie. Mimo dość późnej pory rozpoczęcia pokazu nie można było narzekać na chłód, bo wszyscy chętni otrzymali koce. Można było także dostać kawę, herbatę i ciasto. Po pokazie podstawiono busy, więc wszyscy mogli bezpiecznie i szybko wrócić do domów.
Zabrakło niestety reżysera filmu – Andrzeja Wajdy, który z przyczyn zdrowotnych, mimo wcześniejszym zapowiedzi, nie dotarł do naszego miasta.. Na ekranie pokazano jego wypowiedź, w której wyraził swój żal z tego powodu, że nie może być obecny na szczecińskim pokazie swego najbardziej osobistego filmu. Po jej odtworzeniu zabrała głos pani Ewa Gruner-Żarnoch, Prezes Stowarzyszenia “Katyń”, a następnie Prezydent Miasta – Piotr Krzystek. Mówił on przede wszystkim o roli pamięci w historii i życiu każdego narodu.. Poza tym podziękował za przybycie na pokaz członkom rodzin osób, które zginęły w obozach sowieckich na Wschodzie.

Co do samego filmu, to jest to dzieło tak ważne, ze już sam fakt jego powstania bardzo dużo znaczy. Nie ma chyba jednak wątpliwości, że wartość artystyczna obrazu jest również wysoka. Przekonają się zapewne o tym wszyscy, którzy wybiorą się na regularne pokazy kinowe.