Intensywne opady śniegu na początku tygodnia sparaliżowały Szczecin, a kierowcy stali w długich korkach. Na czwartek prognozowane są kolejne opady. ZDiTM zapewnia, że służby są przygotowane, ale trudności z przejazdem przez miasto na pewno nie unikniemy.
Jak zaznacza Hanna Pieczyńska, rzeczniczka ZDiTM w Szczecinie, na kolejny atak zimy w gotowości czeka ponad 30 pojazdów i ponad 100 osób.
– W ostatnich dniach w kulminacyjnym momencie drogi odśnieżane były przez 8 pojazdów na prawobrzeżu i 30 (pługi, piaskarki, quady) na lewym brzegu Odry. Biorąc pod uwagę, że w Szczecinie Akcją Zima objętych jest 750 km dróg, każdy z wozów miał do odśnieżenia około 20 km dróg – wylicza rzeczniczka i dodaje: – Przy padającym nieustannie przez kilka czy kilkanaście godzin śniegu, utrzymanie przejezdności jest dla służb priorytetem. Drogi stają się „czarne” dopiero po ustaniu opadów i wzroście temperatury.
Mimo wszystko kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami w ruchu, co zapowiada sama rzeczniczka. – Podczas intensywnego opadu przejazd przez miasto będzie utrudniony, a komunikacja miejska może notować opóźnienia – mówi Pieczyńska. – Ataki zimy i roboty drogowe, które rozpoczęły się między innymi na Niebuszewie i w centrum miasta, powodują dodatkowe problemy kierowcom i komunikacji miejskiej. Prosimy jednocześnie o uwagę i szczególną ostrożność, a także umożliwienie przejazdu służbom podczas prowadzonych działań.
Jak wygląda odśnieżanie w Szczecinie? W umowach na sezon zimowy 2020/2021 obowiązują trzy kolejności odśnieżania. W I i II kolejności ujęte zostały przede wszystkim główne ciągi komunikacyjne, po których kursuje komunikacja miejska, a także mosty, wiadukty i ulice o dużym nachyleniu. W I kolejności wykonawcy zobowiązani są do zapewnienia przejezdności w ciągu 4 godzin od wystąpienia opadów śniegu bądź gołoledzi, w II kolejności przejezdność powinna zostać zapewniona w ciągu 6 godz. Po ustaniu opadów śniegu w ciągu 4 godz. wykonawcy zobowiązani są do usunięcia z jezdni śniegu i błota pośniegowego (dot. I i II kolejności). W III kolejności ujęte zostały m.in. ulice łączące główne ciągi komunikacyjne. W tym przypadku wykonawcy zobowiązani są do zapewnienia przejezdności w ciągu 8 godzin od ustania opadów śniegu. Ulice nieujęte w planie Akcji Zima mają być oczyszczane interwencyjnie, po zakończeniu działań w I, II i III kolejności.
– W każdej sytuacji, kiedy stwierdzamy nieprawidłowości w wykonywaniu obowiązków na wykonawców nakładane są kary umowne – dodaje Pieczyńska.
Komentarze
13