Panele dyskusyjne, burzliwe debaty, spotkania autorskie i przede wszystkim niesamowicie ważny temat są wyznacznikami wrześniowego wydarzenia „Europejski Kongres Kobiet. Relacje (z) Pogranicza”. Na dziesiątki trudnych pytań odpowiedzi udzielać będą m.in. europosłanka profesor Danuta Hübner oraz dziennikarka radiowa i telewizyjna Ewa Wanat, a wśród prelegentek pojawią się goście zarówno z Polski, jak i zagranicy.
„Czy kobiety przebiły szklany sufit, czy też stoją na skraju szklanego klifu?”
Wśród poruszanych tematów można spodziewać się bardzo istotnej kwestii coraz liczniejszego pojawiania się kobiet w polityce, szczególnie na arenie europejskiej. Oprócz rozmów o praktycznych stronach życia publicznego z perspektywy kobiecej, pojawią się także aspekty filozoficzne tego zjawiska. Ciekawym gościem tego panelu jest nie tylko wspomniana wcześniej prof. Hübner, ale też Krystyna Boczkowska, była prezeska Bosch Polska.
O działaniach antydyskryminacyjnych i równościowych rozmawiać będą z kolei uczestnicy godzinnej dyskusji „Europejska Polityka Miast Równych Szans”. Z tym tematem zmierzy się pięć kobiet z Polski i Niemiec, pracujących na co dzień w jednostkach samorządowych. To doskonała okazja aby porównać to, jak radzą sobie politycy z akcjami przeciwdziałania dyskryminacji kobiet w obu krajach.
Spotkania autorskie i moda na feminizm
Drugie piętro Opery na Zamku w Szczecinie zdominowane zostanie przez kilka ciekawych spotkań autorskich. Do dyspozycji gości będzie nie tylko Ewa Wanat, ale też Marta Abramowicz („Zakonnice odchodzą po cichu”), Edyta Broda, czyli autorka bloga Bezdzietnik.pl, Klementyna Suchanow („Królowa Karaibów”) i inne twórczynie. Porozmawiać będzie można nie tylko o książkach ich autorstwa, ale również luźno o sprawach dotyczących poruszanej w nich tematyki.
Nad tym, czy koszulka z napisem „I’am feminist” wzmacnia przekaz lub może trywializuje to, o czym mówią feministki, będą zastanawiać się uczestnicy wydarzenia „Moda na Feminizm”. Gośćmi dwie szczecinianki, Paulina Kołaczek i Barbara Ewa Baran. Nad przebiegiem debaty czuwać będzie Agata Caban, socjolożka, aktywistka i prowadząca Kolektyw Niezależne Centrum Obywatelskie w Szczecinie.
Zapraszamy 28 września do Szczecina
Głównym organizatorem Europejskiego Kongresu Kobiet jest Pomorze Zachodnie. Partnerem po stronie niemieckiej został Deutsch-Polnischer Verein für Kultur und Integration e.V., a debaty plenarne dla gości z Niemiec będą w całości tłumaczone. Wstęp na wydarzenie wolny po rejestracji elektronicznej. Formularz zgłoszeniowy udostępniony został pod tym adresem.
Kongres będzie gościć w Operze na Zamku w Szczecinie, od godziny 9:00 dnia 28 września, aż do 18:00. Obiekt ten przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych, także tych z dysfunkcjami ruchowymi. Dzieci w wieku 3-12 lat będą miały zapewniony program animacyjny w trakcie trwania wszystkich debat i spotkań. Zapraszamy do udziału!
Komentarze
0Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało zablokowane.