W naszym kraju niewielka część społeczeństwa może pozwolić sobie na zakup mieszkania lub domu z bieżących środków finansowych. W takich sytuacjach najczęściej zaciągany jest kredyt. W Polsce istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu złotowego oraz kredytu walutowego. Sprawdź co warto jeszcze wiedzieć.
Czym jest kredyt?
Według definicji, która zawarta jest w prawie bankowym, kredyt to zobowiązanie, które bank zgadza się przekazać kredytobiorcy na określony czas, w określonej kwocie oraz na określonych warunkach. Wszystko to musi dokładnie zostać zapisane w umowie kredytowej.
Kredytobiorca zaś zobowiązuje się do regularnej spłaty swojego zobowiązania, wydatkowanie pieniędzy zgodnie z celem umowy kredytowej oraz przestrzegania zasad kredytu.
Czym jest kredyt walutowy?
Należy wiedzieć, że kredyt walutowy, to kredyt, który udzielany jest w walucie innej niż ta, która obowiązuje w danym kraju. W przypadku Polski kredyt walutowy, to kredyt, który udzielany jest w walucie innej niż Polska złotówka. W Polsce możesz ubiegać się o kredyt walutowy w walutach takich jak:
-
Frank Szwajcarski,
-
Funt brytyjski,
-
Dolar amerykański,
-
Euro.
Kto obecnie może ubiegać się o kredyt walutowy?
Interesując się tematem kredytów walutowych należy wiedzieć, że obecnie nie każdy może otrzymać kredyt walutowy. Komisja nadzoru finansowego wprowadziła przepisy, które umożliwiają zaciągnięcie kredytu walutowego jedynie osobom, które posiadają trwały dochód w walucie kredytu.
Celem nowelizacji przepisów było zagwarantowanie regularnej i stałej spłaty jak i obsługi kredytu. Dodatkowo komisja nadzoru finansowego wprowadzając nowe przepisy chciała spowodować, aby już nigdy więcej nie miała w Polsce miejsca sytuacja,, która już miała miejsce w naszym kraju, kiedy to masowo udzielano kredytów we frankach szwajcarskich.
Jakie dokumenty należy przygotować aby starać się o kredyt walutowy?
Aby starać się o kredyt walutowy należy przygotować dokumenty takie jak umowa o pracę za granicą lub Kontrakt, zaświadczenia o wysokości twoich dochodów, wyciąg z konta bankowego z ostatnich trzech lub sześciu miesięcy, zeznanie podatkowe z ubiegłego roku, a także potwierdzenie zameldowania w Polsce.
Bank może wymagać od ciebie również przedłożenia zezwolenia na pobyt stały za granicą oraz pozwolenie na pracę za granicą. Należy pamiętać o tym, że wszystkie złożone w banku dokumenty muszą zostać spisane w języku polskim. Jeżeli posiadasz dokumenty, które zostały spisane w innym języku zaleca się, aby skorzystać z usług tłumacza przysięgłego.
Jak obecnie wygląda sytuacja frankowiczów?
Obecnie coraz więcej osób decyduje się na złożenie pozwu i wstąpienie na drogę sądową. Jest to możliwe, gdyż w wielu umowach kredytowych były obecne klauzule abuzywne frankowicze.
Klauzula abuzywne są podstawą do unieważnienia umowy kredytowej. Stosowanie tych klauzul w umowach kredytowych, sąd potwierdził już wielokrotnie.
Jakie są wady kredytu walutowego?
Należy pamiętać, że kredyt ten posiada zarówno wady jak i zalety. Jedną z głównych wad kredytu walutowego jest bardzo mała liczba produktów bankowych jakimi są kredyty walutowe w banku.
Dodatkowo należy pamiętać, że starając się o kredyt walutowy należy posiadać o wiele wyższą zdolność kredytową, a także o wiele wyższy wkład własny w przypadku kredytu złotowego. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że wszystkie dokumenty muszą zostać spisane w języku polskim. Pamiętaj, że skorzystanie z usług tłumacza przysięgłego wiąże się z dodatkowym nakładem czasu oraz finansów.
Komentarze
0