Na początku lipca trzykrotnie będzie można zobaczyć w Szczecinie niezwykle ważny spektakl. W ramach Spoiw Kultury od 30 czerwca do 4 lipca poznamy projekt „Armine, Sister”.
 
Dariusz Mikuła z Teatru Kana, który organizuje Spoiwa uważa, że dzięki obecności na spektaklach i spotkaniach widzowie dowiedzą się jak teatr może prowadzić dialog z różnymi narodowościami” Zespół teatru ZAR był już w Szczecinie w ramach festiwalu Okno w 2012 roku (wówczas zobaczyliśmy spektakl „Ewangelie dzieciństwa”). Już wtedy jego dyrektor, Jarosław Fret, opowiadał o pracy nad projektem „Armine, Sister” . Teraz będzie okazja by przekonać się jak ta koncepcja została przetworzona została Pewne jest, że Teatr ZAR poważył się na stworzenie dzieła bardzo szczególnego. Dokonał „połączenia ormiańskich śpiewów liturgicznych z „obcymi” tradycjami modalnymi, stworzenia z nich wspólnego „pola heterofonii”. Wreszcie zbudowania analogii pomiędzy losem kobiet a wielką historią”. Pieśni śpiewane przez artystów wykonuje się aktualnie tylko w diasporach, tym bardziej więc cennym i wartościowym dziełem jest ta praca.
 
 
Inscenizacja „Armine, Sister” zostanie pokazana 2, 3 i 4 lipca w budynku DB Port przy ul. Bytomskiej. Oprócz spektakli program Spoiw obejmuje także koncert w wykonaniu Dengbesza Kazo z udziałem Vahana Kerovpyana i Murata İçlinalçy w Filharmonii Szczecińskiej, pokazy metod pracy, projekcje filmów dokumentalnych i fabularnych (m.in. „Barwy granatu w reż. Sarkisa Parajaniana). Finałem wydarzeń festiwalowych będzie improwizowany koncert z udziałem muzyków biorących udział w projekcie na dziedzińcu zamku Książąt Pomorskich (4 lipca).
 
Wszystkie wydarzenia można zobaczyć bezpłatnie, ale na kilka z nich trzeba mieć wejściówki, które będą dostępne od 24 czerwca w teatrze Kana. Szczegółowy program znajdziemy na jego stronie.