Zaprojektowali wieżowiec, który zapewnił im miejsce na liście „Top 50” Międzynarodowego Konkursu Architektonicznego The Skyrise 2022. Jacek Czudak i Mateusz Nisiewicz z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie zaproponowali budynek, który można modyfikować na wiele sposobów, jak budowlę z klocków.

Konkurs The Skyrise organizowany jest przez platformę Impact Design Competitions. W najnowszej edycji udział wzięli studenci ZUT w Szczecinie – Jacek Czudak i Mateusz Nisiewicz. Zespół stworzyli wspólnie z Dawidem Drożdżem z Politechniki Śląskiej.

Zadaniem konkursowym było zaprojektowanie innowacyjnego i ikonicznego wieżowca, który połączy wiele funkcji i będzie punktem orientacyjnym w dużym mieście. Uczestnicy mieli do dyspozycji działkę o powierzchni 12 tys. m kw., bez ograniczeń wysokościowych.

Projekty z całego świata oceniło międzynarodowe jury. Pierwsze miejsce zajęli młodzi architekci z Ukrainy, drugą nagrodę przyznano duetowi ze Stanów Zjednoczonych, a trzecią – studentowi z Wietnamu. Oprócz tego jurorzy opublikowali listę „Top 50”, na której znalazł się zespół z Polski.

Jacek Czudak, Mateusz Nisiewicz i Dawid Drożdż zaprojektowali modułowy wieżowiec z recyklingu. „Wszelkie modyfikacje obiektu są łatwo wprowadzane, a dostosowanie go do możliwości lokalizacji i wpisanie w tkankę miejską dużej aglomeracji, nie stanowi problemu. Obiekt może być przekształcany, ciągle się rozrastać, a jego funkcje zależą od użytkowników” – czytamy.

– Nasz pomysł jest na tyle uniwersalny, że zmieściłby się w gęsto zaludnionych miastach jak Tokio, Hong Kong, Stambuł. Najlepsze miasto to takie, które już jest pełne drapaczy chmur lub ma dużą gęstość zaludnienia – opowiadają studenci.

Zaprojektowany wieżowiec ma w założeniach solidny rdzeń, w którym wszystkie moduły byłyby poddawane recyklingowi lub przebudowie przed ponownym przymocowaniem do elewacji. Wysokościowiec studentów z Polski ma do dyspozycji moduły mieszkalne, jak i użytkowe typu kina, sklepy.

– Proszę sobie wyobrazić, co by było, gdybyśmy mogli kupić lub wynająć powierzchnię w wieżowcu i samodzielnie zaprojektować swoje mieszkanie? W ten sposób możemy żyć tak, jak chcemy. Po podjęciu decyzji o wyprowadzce jesteśmy wolni, a nasz moduł można usunąć, tworząc wolne miejsce dla kolejnych mieszkańców — zapewniają studenci. – Wszystkie moduły w pełni nadają się do recyklingu lub wykonane są z materiałów, które można ponownie wykorzystać w przyszłości przy budowie nowych bloków mieszkalnych.