Ponad połowa Polaków twierdzi, że ich sytuacja finansowa uległa pogorszeniu, 80% zauważa wzrost opłat i zobowiązań, co szósty ma problemy z ich spłatą, a co trzeci respondent planuje wziąć kredyt lub pożyczkę dla zadłużonych na bieżące wydatki.*
Wzrost zapotrzebowania na pożyczki dla zadłużonych
Pożyczki dla zadłużonych jak te 7pozyczki.pl/pozyczki-dla-zadluzonych nadal cieszą się zainteresowaniem. Obecna światowa sytuacja przynosi wyzwania dla całych państw, ale też i stwarza problemy finansowe wielu Polakom. Inflacja może pochłaniać nie tylko realną wartość pieniądza, ale również ograniczać plany poszczególnych osób.
Badanie nastrojów i doświadczeń konsumentów, które przeprowadziła Federacja Konsumentów, jasno przedstawia, że potrzeby na pożyczki dla zadłużonych nie maleją, a nawet zaczną się zwiększać, co oznacza, że Polacy będą poszukiwali dodatkowego finansowania.
Wspomaganie się pożyczkami podczas “szalejącej” inflacji
18 % Polaków jest w stanie utrzymać się bez pracy, z odłożonych środków, tylko przez jeden miesiąc. Dla tej części osób, utrata stałego źródła dochodów często wiąże się z koniecznością skorzystania z oferty pożyczki pozabankowej.
Według danych GUS, inflacja w Polsce w październiku 2022 roku wyniosła niemal 18 %. Pracuj.pl przeprowadził badanie „Praca w czasach zmian” na grupie 2110 osób z całego kraju. Z badania wynika, że ponad połowa respondentów posiada zasoby, które pozwalają utrzymać się bez zatrudnienia maksymalnie przez cztery miesiące, a 36 % z nich może sobie na to pozwolić przez maksymalnie dwa miesiące.
Główny Urząd Statystyczny przedstawił w październiku 2022 roku następujące dane: przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2022 roku wyniosło niemal 6700 zł brutto. W stosunku do września 2021 roku jest to wzrost o 14,5 %. Porównując wzrost wynagrodzeń z poziomem inflacji (17,2 % we wrześniu), realnie Polacy mogą kupić za swoje wynagrodzenie mniej, niż rok wcześniej. Dlatego, aby pokryć zwiększone koszty życia, niektórzy decydują się na pożyczkę.
Zapotrzebowanie na pożyczki na pewno nie spadnie
Polacy są sceptyczni, co do zachowania realnej wartości swoich zarobków w nadchodzącym roku. 25 % osób jest zdania, że inflacja będzie miała nadal wpływ na malejące możliwości nabywcze ich wynagrodzenia. To z kolei oznacza, że zapotrzebowanie na pożyczki w najbliższym czasie na pewno nie spadnie. Zgodnie z prognozami przyjętymi przez Radę Polityki Pieniężnej z 26 września 2022 roku, stopniowe obniżenie inflacji powinno następować dopiero z końcem 2023 roku.
Mimo pojawienia się na horyzoncie czasowym sygnałów spokojniejszych czasów, póki co jest to daleka perspektywa. Skutki zawirowań gospodarczych są cały czas odczuwalne, a raty kredytowe korygowane są na bieżąco w stosunku do poziomu inflacji.
Przeczytaj więcej jak Polacy pożyczają w dobie wysokich stóp procentowych na https://www.arte24.pl/styl-zycia/dom/jak-pozyczaja-polacy-w-dobie-wysokich-stop-procentowych/
* - Na podstawie raportu „Dlaczego Polakom grozi wykluczenie finansowe”. Raport został sporządzony przez Federację Konsumentów (najstarsza polska organizacja konsumencka), CRIF (wiodący dostawca informacji kredytowej w Europie) oraz Fundację Rozwoju Rynku Finansowego (organizacja reprezentująca czołowe instytucje pożyczkowe w Polsce).
Komentarze
0