Brudne pokoje i toalety, przepełnione kosze na śmieci w pokojach, przeterminowane środki spożywcze. Od 25 czerwca do 8 lipca pracownicy Inspekcji Sanitarnej skontrolowali 145 wakacyjnych turnusów. W dziesięciu kontrole wskazały nieprawidłowości, a jeden w ogóle nie został zgłoszony do Kuratorium Oświaty.
Wraz z rozpoczęciem sezonu wakacyjnego, ruszyły także kontrole kolonii i turnusów. Tylko od 25 czerwca do 8 lipca zgłoszono 2228 wycieczek na terenie województwa zachodniopomorskiego (o 221 więcej niż w ubiegłym roku), spośród których Inspekcja Sanitarna skontrolowała 145. Wśród nich znalazł się jeden, który nie został zgłoszony do elektronicznej bazy wypoczynku Kuratorium Oświaty.
Niepokorny przedsiębiorca z nielegalną stołówką
„W ramach kontroli stwierdzono nieprawidłowy stan higieniczny pokojów, m.in. brak pościeli na kołdrach, brak prześcieradeł, poplamione prześcieradło na jednym łóżku, porwana poszwa na kołdrze, zapiaszczone podłogi w domkach mieszkalnych” – informuje Małgorzata Kapłan, rzecznik prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie.
Osobę odpowiedzialną za nieprawidłowości ukarano mandatem. Podczas drugiej kontroli pracownicy Inspekcji Sanitarnej stwierdzili, że zapewniono czystą pościel, a w pokojach pozamiatano. Jednak stwierdzono, że punkt wydawania posiłków działa bez zgody Państwowej Inspekcji Sanitarnej, co skutkowało zawieszeniem działalności.
„W trakcie ponownej kontroli okazało się, że przedsiębiorca nadal nie złożył wniosku, w związku z czym wydana została decyzja z rygorem natychmiastowej wykonalności. Za działanie wbrew wspomnianej decyzji grozi kara do 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Postępowanie jest w toku” – dodaje Małgorzata Kapłan.
Osiem mandatów na 2100 złotych
Przypomnijmy, że kontrole wypoczynku dzieci i młodzieży prowadzone są przez pracowników Inspekcji Sanitarnej z różnych działów. Podczas ostatnich kontroli wystawiono 8 mandatów na łączną kwotę 2100 złotych.
Wśród nieprawidłowości w pionie „higiena dzieci i młodzieży” wykryto m.in. brudne pokoje dzieci, przepełnione kosze na śmieci w pokojach, przetrzymywanie w pokoju zepsutych owoców, brak pościeli, zapiaszczone brodziki, brudne umywalki, brak dezynfekcji i brudne toalety.
Z kolei w pionie „higieny żywności, żywienia i przedmiotów użytku” stwierdzono brudne urządzenia chłodnicze, przeterminowane środki spożywcze, brak środków do higienicznego osuszania rąk przy umywalkach, brudną podłogę.
„W większości warunki nie budziły zastrzeżeń”
„Podsumowując wyniki przeprowadzonych czynności kontrolnych należy stwierdzić, że warunki, w których przebywały dzieci i młodzież, w większości przypadków nie budziły zastrzeżeń w zakresie stanu sanitarno-higienicznego i technicznego” – mówi Małgorzata Kapłan.
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie apeluje do rodziców, aby uprzednio sprawdzali, czy turnus został zgłoszony do ewidencji prowadzonej przez Kuratorium Oświaty. Dane można sprawdzić na stronie www.wypoczynek.mein.gov.pl/.
Komentarze
0