„Spin-aj się”! to nowy projekt realizowany przez firmę Faber Consulting. Dla 60 osób przewidziany jest udział w bezpłatnych szkoleniach z zakresu zakładania i prowadzenia firm typu spin-off i spin-out.
Off czy out?
Czy się różni przedsiębiorstwo typu spin-off od spin out? Wspólnym dla dwóch tych rodzajów jest fakt założenia ich przezco najmniej jednego pracownika instytucji naukowej lub badawczej (osoba ze stopniem naukowym co najmniej doktora) albo studenta bądź absolwenta uczelni. W obu przypadkach założenie firmy ma na celu komercjalizację innowacyjnych pomysłów lub technologii. Jednak zasadnicza różnica między wymienionymi typami dotyczy kwestii funkcjonowania. Działalność typu spin-off jest zależna od organizacji macierzystej (np. uczelni). Natomiast przedsiębiorstwo spin-out jest niezależne od jednostki macierzystej i posiada własne źródło finansowania.
Szkolenia
Ideą projektu jest promowanie przedsiębiorczości akademickiej, komercjalizacja badań naukowych. Ważnym aspektem jest również zwiększenie dostępu do profesjonalnego doradztwo prawnego i finansowego. Inicjatorzy tego projektu liczą na to, że w przeciągu półmroku od zakończenia szkoleń na terenie naszego województwa powstanie przynajmniej jedna firma typu spin-off lub spin-out.
Szkolenia przeznaczone są dla studentów kształcących się na kierunkach chemicznych, medycznych oraz ekonomicznych, absolwentów (w okresie do jednego roku od zakończenia studiów), a także doktorantów, pracowników naukowych i dydaktycznych. Zajęcia rozpoczną się pod koniec marca i trwać będą do listopada (oprócz okresu wakacyjnego). W ramach tego projektu zostaną zrealizowane trzy moduły kształcenia:
Moduł I – „Warsztat dotyczący postaw przedsiębiorczych i zarządzania emocjami” (20 godzin lekcyjnych)
Moduł II – „Zakładanie firm typu spin-off i spin-out” (40 h)
Moduł III – „Profesjonalne prowadzenie przedsiębiorstwa typu spin-off i spin-out” (30 h)
Kadrę szkoleniową stanowić będą wykładowcy Uniwersytetu Szczecińskiego i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Zajęcia odbywać się będą popołudniami lub w weekendy w małych, 12 osobowych grupach. Aby ukończyć szkolenie każdy z uczestników będzie zobligowany do napisania biznes planu, który zostanie profesjonalnie oceniony przez Radę Innowacji (sprawdzane będą wykonalność przedsięwzięcia, potencjalny popyt, innowacyjność pomysłu). Spośród wszystkich pomysłów zostanie wybranych 20 najlepszych projektów. Każdy z uczestników otrzyma certyfikat potwierdzający ukończenia szkoleń z zakresu zakładania i prowadzenia firm typu spin-off i spin-out.
Rekrutacja
Oprócz wypełnienia ankiety rekrutacyjnej przeprowadzone będą również wstępne kwalifikacyjne rozmowy telefoniczne przez Specjalistę ds. rekrutacji badające m.in. motywację, przedsiębiorczość, kreatywność kandydatów, których celem jest wybranie osób gwarantujących osiągnięcie zaplanowanych celów.
Szczegółowych informacji na temat projektu udziela Biuro Projektu, mieszczące się w siedzibie Faber Consulting w Szczecinie, przy ulicy Królowej Korony polskiej 24 oraz Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości Uniwersytetu Szczecińskiego na ulicy Żubrów 6/10.
Komentarze
0